ST elevasyonu olmayan akut koroner sendrom kliniğiyle yatırılan 75 yaş üstü hastalarda girişimsel tedavinin klinik sonlanımlarla ilişkisi ve koroner revaskülarizasyon öyküsünün tedavi stratejisinin belirlenmesindeki etkisi
Association of invasive treatment with clinical outcomes in patients aged over 75 hospitalized with non-ST elevation acute coronary syndrome and the role of prior coronary revascularization in treatment strategy selection
  1. Tez No: 955189
  2. Yazar: SERCAN DEVECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BARAN KARATAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışmada, 75 yaş ve üzeri non-ST elevasyonlu akut koroner sendrom (NSTE-AKS) hastalarında uygulanan invaziv ve konservatif tedavi stratejilerinin uzun dönem klinik sonuçlar üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Ayrıca, revaskülarizasyon öyküsü ve eşlik eden komorbiditelerin tedavi stratejilerinin etkinliği üzerindeki potansiyel etkileşimi değerlendirilmiştir. Yöntem: Retrospektif olarak 896 hastayı içeren bu çalışmada, hastalar uygulanan tedavi stratejisine göre invaziv (n=370) ve konservatif (n=526) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Primer sonlanım noktası tüm nedenlere bağlı mortaliteydi. Sekonder sonlanım ise serebrovasküler olay, ölüm dışı miyokard enfarktüsü ve kalp yetersizliği nedeniyle hastaneye yatışın oluşturduğu kompozit bir sonlanım olarak tanımlandı. Çok değişkenli Cox regresyon analizleri ile tedavi stratejilerinin sonlanımlar üzerindeki etkisi değerlendirildi. Ayrıca hastalar, yaş, Charlson Komorbidite İndeksi (CKİ) ve revaskülarizasyon öyküsüne göre alt gruplara ayrılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: This study aimed to investigate the impact of invasive and conservative treatment strategies on long-term clinical outcomes in patients aged 75 years or older presenting with non-ST elevation acute coronary syndrome (NSTE-ACS). Additionally, the potential interaction between treatment strategy and factors such as prior revascularization history and comorbidity burden was evaluated. Methods: This retrospective study included 896 patients who were divided into two groups based on the treatment strategy: invasive (n=370) and conservative (n=526). The primary endpoint was all-cause mortality. The secondary composite endpoint consisted of non-fatal myocardial infarction, stroke, and hospitalization due to heart failure. The effect of treatment strategy on outcomes was assessed using multivariable Cox regression analyses. Subgroup analyses were performed according to age, Charlson Comorbidity Index (CCI), and history of coronary intervention.