Konformist davranışların örgütsel özdeşleşme üzerindeki etkisi
The effect of conformist behaviors on organizational identification
- Tez No: 955196
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÖKÇEN KAPUSUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmanın amacı, konformist davranışların örgütsel özdeşleşme üzerindeki etkisini incelemektir. Bu çalışma ayrıca katılımcıların konformist (uymacı) davranışları ve örgütsel özdeşleşme düzeylerinin cinsiyet, yaş, medeni durum, işletme türü ve eğitim düzeyine göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemeyi de amaçlamaktadır. Araştırmanın örneklemini, Konya'daki özel ve kamu örgütlerinde çalışan personeller oluşturmaktadır. Anket tekniği kullanılarak, kolayda örnekleme yöntemiyle 250 kişiden toplanan verilerin analizi için SPSS 27 yazılımı kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, konformist davranışların örgütsel özdeşleşme düzeylerini negatif yönlü ve anlamlı bir biçimde yordadığını ortaya koymaktadır (r=-0,184, p=0,004). Ayrıca, katılımcıların konformist davranışlarının ve özdeşleşme düzeylerinin cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim düzeyi ve çalıştıkları işletme türüne göre farklılaşmadığı tespit edilmiştir. Buna karşın, katılımcıların örgütsel özdeşleşme düzeyleri cinsiyetlerine göre farklılaşmaktadır. Araştırmada elde edilen bulguların, literatürde yeni bir kavram olan konformizm ile ilgili yapılacak araştırmalara katkı sağlaması umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the effect of conformist behaviors on organizational identification. The study also investigates whether participants' conformist behaviors and organizational identification levels differ according to gender, age, marital status, organization type, and education level. The research sample consists of personnel working in private and public organizations in Konya. Data collected from 250 individuals through convenience sampling using survey methodology were analyzed using SPSS 27 software. The findings of the study reveal that conformist behaviors negatively and significantly predict levels of organizational identification (r = -0.184, p = 0.004). Furthermore, it was determined that participants' conformist behaviors and levels of identification do not differ based on gender, age, marital status, education level, or the type of organization they work for. However, participants' levels of organizational identification do differ according to their gender. The findings obtained in the study are expected to contribute to future research related to conformity, which is a relatively new concept in the literature.