Sanatta kahramanlık algısı ve imgesi
The perception and image of heroism in art
- Tez No: 955234
- Danışmanlar: DOÇ. GÜLŞAH ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Kahramanlık kavramı, insanlık tarihi boyunca değişim göstermiş ve zamanla farklı biçimlerde yeniden tanımlanmıştır. Toplumların değer yargıları, idealleri ve normları doğrultusunda şekillenen kahramanlık algısı, tarihsel süreçte çeşitli sanat dallarında zengin bir şekilde ifade edilmiştir. Bu çalışmanın temel amacı, kahramanlık kavramının tarihsel ve kültürel bağlamda geçirdiği dönüşümleri incelemek ve bu değişimin arkasındaki toplumsal, psikolojik ve sanatsal etmenleri ortaya koymaktır. Araştırmada, geçmişten günümüze kahraman ve antikahraman kavramlarının geçirdiği anlamsal dönüşümler analiz edilmiştir. Araştırma, nitel araştırma yöntemine dayalı betimsel bir yaklaşımla yapılandırılmıştır. Kuramsal çerçevede elde edilen veriler, araştırmacının sanatsal üretim sürecine yansıtılarak uygulamaya geçirilmiştir. Bu bağlamda sanatçının bireysel deneyimlerinden ilhamla ortaya koyduğu“Benim Kahramanım Babam”temalı resim serisi, kahramanlık kavramının bireysel ve toplumsal boyutlarını görsel bir anlatımla ifade etmektedir. Baba figürü, modern çağın görünmeyen kahramanı olarak ele alınmış; günlük yaşamda sergilenen içsel direnç, bağlılık, fedakârlık ve sorumluluk gibi değerler, kahramanlık imgesiyle ilişkilendirilmiştir. Araştırmanın bulguları ise kahramanlık olgusunun sadece fiziksel güç ve zafere bağlı olmadığını, aynı zamanda etik değerler, psikolojik derinlik ve bireysel mücadeleyle de tanımlanabileceğini ortaya koymuştur. Sanatın, bu çok boyutlu kahramanlık anlayışını ifade etmekte güçlü bir araç olduğu; bireysel anlatılar yoluyla toplumsal hafızaya katkı sunduğu vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of heroism has undergone transformations throughout human history and has been redefined in various forms over time. Shaped by societies' values, ideals, and norms, perceptions of heroism have been richly expressed through different branches of art across historical periods. The primary aim of this study is to examine the historical and cultural evolution of the concept of heroism and to identify the underlying social, psychological, and artistic factors influencing this transformation. The research analyzes the semantic shifts in the notions of hero and anti-hero from past to present. The research is structured using a qualitative and descriptive approach. The data obtained within the theoretical framework have been reflected in the researcher's artistic production process and put into practice. In this context, the painting series titled“My Hero is My Father”, inspired by the artist's personal experiences, visually conveys the individual and societal dimensions of the concept of heroism. The father figure is portrayed as an invisible hero of the modern era, associating qualities such as inner resilience, loyalty, sacrifice, and responsibility demonstrated in daily life with the image of heroism. The findings of the study reveal that heroism is not solely defined by physical strength or victory, but also by ethical values, psychological depth, and individual struggle. Art is emphasized as a powerful medium for expressing this multidimensional understanding of heroism, contributing to collective memory through personal narratives.