Membranöz nefropatili hastalarda 15. ve 90. günde bakılan kan rituksimab seviyesi ve CD19 sayımının prognozu erken öngörmesindeki rolünün değerlendirilmesi
Evaluation of the role of blood rituximab level and CD19 count measured on day 15 and day 90 in the early prediction of prognosis in patients with membranous nephropathy
  1. Tez No: 955235
  2. Yazar: MELİKE ÇAMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZANT HELVACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, İç Hastalıkları, Nephrology, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Primer membranöz nefropatili hastalarda yapılan bu çalışmada, rituksimab tedavisi sonrası 15. ve 90. günlerde ölçülen serum rituksimab düzeyleri ile CD19+ B hücre deplesyonunun; 1., 3. ve 6. aylardaki klinik yanıtı öngörmedeki prognostik değeri değerlendirilmiştir. KDIGO 2021 sınıflamasına göre orta veya yüksek risk grubundaki 46 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalara rituksimab monoterapisi veya rituksimab, kalsinörin inhibitörü ve steroid kombinasyon tedavisi uygulanmış; hastalar 1., 3. ve 6. aylarda klinik yanıt açısından değerlendirilmiştir. Serum rituksimab ve PLA2Rab düzeyleri ELISA yöntemiyle, CD19 sayımı ise akım sitometrisi ile ölçülmüştür. Toplam 56 hastanın yaş ortalaması 57±14 olup, %34.8'i orta, %65.2'si yüksek risk grubundadır. Hastaların %71.7'sine renal biyopsi, %28.3'üne serum PLA2Rab ile tanı konmuş; %58.7'sinde tanı anında PLA2Rab pozitifliği saptanmıştır. 15. gün serum rituksimab düzeyi 56 µg/mL'nin altında olan hastaların büyük kısmında 1., 3. ve 6.
Özet (Çeviri)
In this study conducted on patients with primary membranous nephropathy, the prognostic value of serum rituximab levels and CD19+ B cell depletion measured on days 15 and 90 after rituximab treatment was evaluated in predicting clinical response at months 1, 3, and 6. A total of 46 patients classified as moderate or high risk according to the KDIGO 2021 classification were included. Patients received either rituximab monotherapy or a combination therapy of rituximab, calcineurin inhibitor, and steroid, and were evaluated for clinical response at months 1, 3, and 6. Serum rituximab and PLA2Rab levels were measured by ELISA, and CD19 counts were measured by flow cytometry. The study included 56 patients with a mean age of 57±14 years, of whom 34.8% were in the moderate risk group and 65.2% in the high risk group. Diagnosis was made by renal biopsy in 71.7% of patients and by serum PLA2Rab in 28.3%; PLA2Rab positivity was detected at diagnosis in 58.7% of patients.