Afyonkarahisar ili Erkmen beldesinde bulunan el işlemeleri
Embroidery found in Erkmen town of Afyonkarahisar province
- Tez No: 955241
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAN SEMEN ERSÖZ UZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: El Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Yaptığımız araştırmalar sonucunda Afyonkarahisar İlinin merkeze bağlı Erkmen beldesi sınırları içerisinde bulunan el işlemelerinin araştırılmamış olduğu saptanmıştır. Belde halkı ile görüşmeler yapıldıktan sonra elde edilen işlemelerin motifleri detaylı incelenerek, farklılık gösteren motifler tespit edilmiştir. Araştırmamızın amacı; Erkmen beldesindeki evlerde bulunan el işlemelerinin tespit edilmesi, gözlem ve görüşmeler yoluyla tespiti yapılan ürünlerin özellikleri hakkında bilgilerin kaynak kişilerden elde edilmesi ve edinilen bilgilerin bilimsel araştırma yöntemleri ile kayıt altına alınarak belgelendirilmesidir. Bu doğrultuda, kaynak kişilerden elde edilen işlemeli ürünlerden 57 adeti incelenmiş, hazırlanan 57 adet gözlem fişinde, belde halkından alınan işlemeli ürünlerin motiflerinde değişiklik gösterenleri kaydedilmiş ve aynı olan motifler birleştirilerek çalışmalar sürdürülmüştür. Çalışmamız yedi bölümden oluşmaktadır. Araştırmanın konusu, problem durumu, amacı, önemi, konu ile ilgili yapılan araştırmalar ve yayınlar çalışmanın ilk bölümünü oluşturmaktadır. Konu ile ilgili yapılan araştırma ve yayınlar alfabetik olarak sıralanarak özetlenmeye çalışılmıştır. İkinci bölümümüz yöntem bölümüdür. Bu bölümde; araştırma modeli, evren-örneklem, (sayıltılar), kapsam-sınırlılık, veri toplama tekniği, verilerin analizi ve tanımlar yer almaktadır. Üçüncü bölümümüz İşleme Sanatı ve Erkmen Beldesi başlığı altında işleme sanatının genel tanımı, sınıflandırılması ve tarihçesi açıklanarak Türk İşleme Sanatı ve Afyonkarahisar İli Erkmen Beldesi hakkında bilgiler bulunmaktadır. Araştırmanın dördüncü bölümünde; ürün sahipleriyle yapılan mülakat sonucunda edinilen bilgilerin yer aldığı gözlem fişleri, ayrıca gözlemlenen ürünlerin genel ve detay fotoğrafları ile çizimlerinin bulunduğu katalog bölümüne yer verilmiştir. Katalog yerleşim düzeni ürünlerin kronolojik olarak eski tarihten başlanarak günümüz tarihine yakın ürünler olarak sıralanmıştır. Hazırlanan gözlem fişlerinde; ürünlerin inceleme tarihi, ürün sahibi, adresi, geliş biçimi, ürünün kullanım alanı, ürünün yeri, ürünü yapan kişi, tarihlendirme, ürünün bugünkü durumu, onarım durumu, türü, türün yöredeki adı, türe bağlı en-boy ölçüleri, kullanılan gereçler, teknikler, belirlenen renk özellikleri, işlemede seçilen bezeme konuları; bitkisel, geometrik, figürlü ve nesneli olarak incelenmiş ve kompozisyona ait bilgiler yer almıştır. Beşinci bölüm; bulgular ve yorumların yer aldığı bölümdür. Ürünler özellikleri bakımından detaylı incelemesi yapılmış, edinilen veriler değerlendirilmiş ve sistematik olarak tablolara aktarılmıştır. Altıncı bölüm ise son bölümüz olan değerlendirme ve sonuç bölümüdür. Yapılan değerlendirme çalışmaları araştırmanın sonuca ulaşılmasında ve Erkmen beldesindeki işlemeli ürünlerin günümüzdeki durumunun belgelendirilerek kayıt altına alınmasını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of our research, it has been determined that the traditional embroidery works within the borders of Erkmen, a town connected to the central district of Afyonkarahisar Province, have not previously been studied. After conducting interviews with local residents, the motifs of the embroidered pieces obtained were examined in detail, and distinctive patterns were identified. The aim of our study is to identify the hand-embroidered items found in the homes of Erkmen, to obtain information on the characteristics of these items through observation and interviews, and to document this information using scientific research methods. In this context, 57 embroidered items collected from local sources were examined. Observation forms were prepared for each item. Variations in the motifs were recorded, and similar motifs were grouped together to proceed with the study. Our study consists of seven chapters. The first chapter includes the subject of the research, the problem statement, aim, significance, and previous studies and publications on the topic. The existing research and literature related to the topic were listed in alphabetical order and summarized. The second chapter presents the methodology. This section includes the research model, universe-sample, assumptions, scope-limitations, data collection techniques, data analysis, and definitions. The third chapter, titled“The Art of Embroidery and Erkmen Town,”provides a general definition, classification, and historical background of embroidery art. It also contains information about Turkish embroidery art and the town of Erkmen in Afyonkarahisar. The fourth chapter includes observation forms based on interviews conducted with the owners of the products. Additionally, this section presents a catalog containing general and detailed photographs and drawings of the observed items. The layout of the catalog follows a chronological order, beginning with the oldest and moving toward more recent items. The observation forms include the date of examination, the owner of the item, address, method of acquisition, usage area, location, the person who created it, dating, current condition, repair status, type, local name of the type, dimensions (length and width), materials used, techniques, color characteristics, and the chosen decorative themes in embroidery such as floral, geometric, figurative, and object-based designs, along with information about the composition. The fifth chapter presents the findings and interpretations. The items were analyzed in detail in terms of their characteristics. The data obtained were evaluated and systematically presented in tables. The sixth and final chapter is the evaluation and conclusion. The assessments conducted contributed to reaching a conclusion in the study and enabled the documentation and registration of the current state of embroidered products in Erkmen town.