Kronik boyun ağrılı hastalarda yüzeyel emg biofeedback eğitiminin kas aktivasyonu, propriosepsiyon, reaksiyon zamanı ve üst ekstremite fonksiyonlarına etkisi; tek kör randomize kontrollü çalışma
The effect of superficial emg biofeedback training on muscle activation, proprioception, reaction time and upper extremity functions in patients with chronic neck pain: A single-blind randomized controlled trial
  1. Tez No: 955240
  2. Yazar: PERVİN YEŞİLOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL GELECEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muskuloskeletal Fizyoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Çalışmamız kronik boyun ağrılı (KBA) hastalarda Elektromiyografik Biofeedback (EMG-BF) eğitiminin boyun ağrısı, kas aktivasyonu, servikal eklem hareket açıklıkları, servikal propriosepsiyon, üst ekstremite fonksiyonları, boyun özürlülüğü ve yaşam kalitesine etkisini belirlemek, bu etkileri konvansiyonel fizyoterapi ve kontrol grubu ile karşılaştırmak amacıyla yapıldı. Çalışmaya yaş aralığı 18-60 yıl olan toplam 51 KBA'lı hasta dahil edildi. Hastalar randomize edilerek 3 gruba ayrıldı. EMG-BF grubuna dirençli egzersiz ile EMG-BF eğitimi, Konvansiyonel fizyoterapi grubuna (KFG) konvansiyonel fizyoterapi uygulamalarından oluşan program ve kontrol grubuna (KG) ev programı verildi. Tedaviler haftada 3 gün toplam 6 hafta olacak şekilde uygulandı. Boyun ağrısı, kas aktivasyonu, servikal eklem hareketleri ve propriyosepsiyonu, üst ekstremite fonksiyonları, boyun özürlülüğü ve yaşam kalitesi ölçümlerinden oluşan değerlendirmeler, tedavi öncesi, tedavi sonrası ve 12. haftada yapıldı. EMG-BF grubunda ağrı şiddeti, kas aktivasyonu, eklem hareket açıklığı, propriosepsiyon, reaksiyon zamanı, boyun özürlülüğü ve üst ekstremite disabilitesinde tedavi öncesine göre anlamlı ve olumlu değişiklik meydana geldi (p0.05). Tedavi öncesi, sonrası ve 12.
Özet (Çeviri)
Our study aims to determine the effects of Electromyographic Biofeedback (EMG-BF) training on neck pain, muscle activation, cervical joint range of motion, cervical proprioception, upper extremity function, neck disability, and quality of life in patients with chronic neck pain (CNP), and to compare these effects with conventional physical therapy and a control group. A total of 51 patients with CNP aged 18–60 years were included in the study. Patients were randomized into three groups. The EMG-BF group received resistance exercise combined with EMG-BF training, the conventional physical therapy group (CPT) received a program consisting of conventional physical therapy applications, and the control group (CG) received a home program. The treatments were administered three days a week for a total of six weeks. Assessments, including neck pain, muscle activation, cervical joint movements and proprioception, upper extremity functions, neck disability, and quality of life measurements, were performed before treatment, after treatment, and at week 12. In the EMG-BF group, there were significant and positive changes in pain intensity, muscle activation, joint range of motion, proprioception, reaction time, neck disability, and upper extremity disability compared to before treatment (p0.05).