İlkokul 2. sınıf öğrencilerinin çevre farkındalıklarının okul bahçesi etkinlikleri ile geliştirilmesi
Improving the environmental awareness of second grade primary school students through schoolyard activities
  1. Tez No: 1020958
  2. Yazar: AKİLE TİKİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada okul bahçesi temelli çevre etkinlikleri ile ilkokul 2. Sınıf öğrencilerinin çevre farkındalıklarını geliştirmek amaçlanmıştır. Araştırmada okul bahçesi temelli çevre etkinliklerinin öğrencilerin çevre farkındalıkları üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden eylem araştırması uygulanmış ve süreç değerlendirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubu, 2024-2025 eğitim öğretim yılı döneminde Afyonkarahisar ili merkezinde bulunan bir devlet okulunda öğrenim gören 20 ilkokul 2. Sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırmada nicel veriler, uygulama öncesi ve sonrasında uygulanan İlkokul Çevre Farkındalık Ölçeği ile elde edilmiş; bulgular öğrencilerin çevre farkındalık düzeylerinde uygulama sonrasında anlamlı bir artış olduğunu ortaya koymuştur. Araştırmanın nitel verileri ise öğrenci günlükleri, araştırmacı günlükleri ve yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla elde edilmiştir. Yapılan içerik analizi sonucunda öğrencilerin çevreye yönelik bilişsel kazanımlar (geri dönüşüm bilgisi, su bilinci, erozyon farkındalığı, yenilenebilir enerji bilgisi), duyuşsal tepkiler (mutluluk, heyecan, merak) ve çevresel kimlik gelişimi (doğa bekçisi, bilim insanı, bahçıvan gibi rol algıları) geliştirdikleri belirlenmiştir. Öğrencilerin okul bahçesi temelli çevre etkinliklerini uygulamaları sırasında gözlem yapma, karşılaştırma, neden–sonuç ilişkisi kurma ve günlük yaşama transfer becerilerinin güçlendiği görülmüştür. Bu bağlamda, araştırmanın sonunda elde edilen verilere bakıldığında, okul bahçesi temelli çevre etkinlikleri ile ilkokul 2. sınıf öğrencilerinin çevre farkındalık düzeylerini bilişsel, duyuşsal ve davranışsal boyutlarda anlamlı ve olumlu yönde geliştirdiği belirlenmiştir. Araştırma sonuçları, okul bahçesi temelli çevre eğitimi uygulamalarının erken yaşlarda çevre farkındalığının geliştirilmesinde etkili bir öğrenme ortamı oluşturabildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to improve the environmental awareness of second-grade primary school students through school garden-based environmental activities. The effects of school garden-based environmental activities on students' environmental awareness were examined in the study. Action research, one of the qualitative research methods, was employed, and the process was evaluated. The study group consisted of 20 second-grade primary school students studying at a public school in the city center of Afyonkarahisar during the 2024–2025 academic year. The quantitative data were collected using the Elementary School Environmental Awareness Scale administered before and after the intervention. The findings indicated a significant improvement in students' environmental awareness levels following the implementation of the schoolyard-based environmental activities. No significant difference was found between environmental awareness scores according to gender. The qualitative data of the study were obtained through student diaries, researcher diaries, and semi-structured interviews. As a result of the content analysis, it was determined that students developed cognitive gains related to the environment (knowledge of recycling, water awareness, erosion awareness, and renewable energy knowledge), affective responses (happiness, excitement, and curiosity), and environmental identity development (role perceptions such as nature protector, scientist, and gardener). It was also observed that students improved their skills in observation, comparison, establishing cause-and-effect relationships, and transferring knowledge to daily life during the implementation of school garden-based environmental activities. In this context, considering the data obtained at the end of the study, it was determined that school garden-based environmental activities significantly and positively enhanced the environmental awareness levels of primary school second-grade students across cognitive, affective, and behavioral dimensions. The results of the study demonstrate that school garden-based environmental education practices can establish an effective learning environment for developing environmental awareness at an early age.