Postentübasyon trakeal stenoz sebebiyle opere edilen COVID-19 ve non-COVID-19 vakaların klinik ve patolojik değerlendirilmesi
Clinical and pathological evaluation of COVID-19 and non-COVID-19 cases operated on for postintubation tracheal stenosis
  1. Tez No: 955246
  2. Yazar: BEHAEDDİN RAŞİD HAN YÜCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL YEKELER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Cerrahisi, Patoloji, Thoracic Surgery, Pathology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Postentübasyon trakeal stenoz (PETS), trakeal stenozun en sık sebebi olmaya devam etmektedir. Hastanın yaşam kalitesini doğrudan etkilemekte, semptomların şiddetlenmesiyle mortal seyredebilmekte ve etyolojisinin çoğunluğunu önlenebilir sebepler oluşturmaktadır. Çalışmamızda Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) pandemisi sürecinde kliniğimizde trakea rezeksiyonu ve rekonstrüksiyonu yapılmış olan vakaların klinik, radyolojik ve patolojik olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız retrospektif planlanmış olup COVID-19 pandemisinin ilanından sonra kliniğimizde postentübasyon trakeal stenoz sebebiyle trakea rezeksiyonu ve rekonstrüksiyonu uygulanan ilk tarih olan 17 Mart 2020 ile COVID-19 pozitifliği sebebiyle yoğun bakım yatışı sonrası postentübasyon trakeal stenoz gelişen vakaya trakea rezeksiyonu ve rekonstrüksiyonu yapılan son tarih olan 31 Mayıs 2022 tarihleri arasında opere edilen 14'ü COVID-19 öyküsü olan toplam 44 hasta çalışmamıza dahil edilmiştir. Hastaların yoğun bakım ünitesine yatış sebebi, süresi, entübasyon süresi, yoğun bakım ünitesinden taburculukla cerrahi arasında geçen süre, rijid bronkoskopi ile dilatasyon sayısı, ek hastalık durumu, trakeostomi durumu, stenozun seviyesi ve sınıflandırması, stenotik segmentin radyolojik ve patolojik uzunluğu, rezeksiyon materyallerinde epitel değişiklikleri, subepitelyal müköz gland değişiklikleri, stromal değişiklikler ve kıkırdak değişiklikleri değerlendirilmiştir. Bulgular: COVID-19 öyküsü olan hastaların COVID-19 öyküsü olmayan hastalara göre yoğun bakım ünitesi yatış ve entübasyon süresinin daha uzun olduğu, rezeksiyon materyallerinde daha yüksek oranda hafif ve orta derecede apopitoz, kronik inflamasyon, plazma baskın hücresel bileşen, hafif derecede keloid tip kollajen, orta derecede matür vaskülarite saptanmış olup bu farklar istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Sonuç: PETS, entübasyonun bir komplikasyonu olmaya devam etmektedir. Çalışmamızda COVID-19 pandemisi gibi entübasyon sayı ve sürelerinin arttığı, hasta bakımının zorlaştığı süreçlerde inflamatuvar durumlar ve immün yanıtın da trakeada farklı histopatolojik bulgularla PETS oluşumuna katkı sağladığı sonucuna ulaştık.
Özet (Çeviri)
Objective: Postintubation tracheal stenosis (PETS) continues to be the most common cause of tracheal stenosis. It directly affects the patient's quality of life, can be mortal with the worsening of symptoms, and the majority of its etiology is preventable. Our study aimed to evaluate the clinical, radiological, and pathological cases in which tracheal resection and reconstruction were performed in our clinic during the Novel Coronavirus Disease (COVID-19) pandemic. Materials and Methods: Our study was planned retrospectively and a total of 44 patients, 14 of whom had a history of COVID-19, who were operated on between March 17, 2020, the first date on which tracheal resection and reconstruction were performed in our clinic due to post-intubation tracheal stenosis after the declaration of the COVID-19 pandemic, and May 31, 2022, the last date on which tracheal resection and reconstruction was performed in the case who developed post-intubation tracheal stenosis after intensive care hospitalization due to COVID-19 positivity, were included in our study. The reason for the patients' admission to the intensive care unit, duration, intubation duration, duration between discharge from the intensive care unit and surgery, number of dilatations with rigid bronchoscopy, comorbidity, tracheostomy status, level and classification of stenosis, radiological and pathological length of the stenotic segment, epithelial changes, subepithelial mucous gland changes, stromal changes and cartilage changes in resection materials were evaluated. Findings: Patients with a history of COVID-19 had longer intensive care unit stay and intubation durations compared to patients without a history of COVID-19, and higher rates of mild and moderate apoptosis, chronic inflammation, plasma-dominant cellular component, mild keloid-type collagen, and moderate mature vascularity were detected in resection materials, and these differences were found to be statistically significant. Conclusion: PETS continues to be a complication of intubation. In our study, we concluded that inflammatory conditions and immune responses contribute to the formation of PETS with different histopathological findings in the trachea during processes such as the COVID-19 pandemic, where the number and duration of intubations increase and patient care becomes difficult.