Astaksantin'in erken yara iyileşmesine olan etkisinin rat palatal mukozasında immünohistokimyasal olarak değerlendirilmesi
Early wound healing of astaxanthin on the rat palatal mucosa of immunohistochemical evaluation
- Tez No: 955247
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP TURGUT ÇANKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Yara iyileşmesi, doku bütünlüğünün yeniden sağlanmasına yönelik çok aşamalı biyolojik bir süreçtir. Periodontal cerrahi sonrası sekonder yara alanları sıklıkla oluşmakta; mevcut terapötik ajanların klinik kullanımı, spesifik uygulama protokollerinin gerekliliği, potansiyel sitotoksisiteleri ve yüksek maliyet gibi çeşitli kısıtlamalar nedeniyle sınırlı kalmaktadır Bu deneysel çalışmada, güçlü antioksidan ve antiinflamatuar özellikleriyle bilinen astaksantinin, rat palatal mukozasında oluşturulan sekonder yara iyileşmesi üzerindeki etkileri, topikal ve sistemik uygulama formları karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Toplam 45 Wistar albino rat rastgele üç gruba ayrıldı; kontrol, sistemik astaksantin (SA) ve topikal astaksantin (TA). Her denekte palatal mukozada 4 mm çapında standart yara alanı oluşturuldu. TA grubuna topikal, SA grubuna gavaj yoluyla 5 mg/kg/gün uygulandı. Yara dokuları, sakrifikasyon günleri olan 3., 5. ve 7. günlerde makroskopik, histopatolojik ve immünohistokimyasal (MMP-9 ve S100A4) yöntemlerle analiz edildi. Birincil çıktı, epitelizasyon, granülasyon ve anjiyogenez parametreleri üzerinden histopatolojik olarak değerlendirilen yara iyileşmesi düzeyidir. İkincil çıktı, MMP-9 ve S100A4 ekspresyonlarının immünohistokimyasal analizi, kolajen birikimi ve inflamatuar hücre infiltrasyonudur.
Özet (Çeviri)
Wound healing is a complex, multi-stage biological process aimed at restoring tissue integrity. Secondary wound areas frequently occur following periodontal surgery, and the currently available therapeutic agents are limited by factors such as specific application protocols, potential cytotoxic effects, and high costs. In this experimental study, the effects of astaxanthin, a compound with potent antioxidant and anti-inflammatory properties on secondary wound healing in rat palatal mucosa were evaluated. Forty-five Wistar albino rats were randomly divided into three groups: control, systemic astaxanthin (SA), and topical astaxanthin (TA). A 4 mm diameter wound was created in the palatal mucosa of each animal. The TA group received 5 mg/kg/day of astaxanthin topically, while the SA group received the same dose via oral gavage. Wound tissues were analyzed on days 3, 5, and 7 postoperatively using macroscopic, histopathological, and immunohistochemical methods, including the evaluation of MMP-9 and S100A4 expression. The primary outcome was wound healing progression, assessed via histopathological evaluation of epithelialization, granulation, and angiogenesis. Secondary outcomes included immunohistochemical analysis of MMP-9 and S100A4, collagen deposition, and inflammatory cell infiltration. Statistical analyses were performed using both parametric (ANOVA, Bonferroni) and non-parametric (Kruskal–Wallis) tests, with the significance level set at p < 0.05. According to the results, on day 7, the wound closure rate in the TA group was significantly greater compared to the SA and control groups (p < 0.05). The highest healing percentage was observed in the TA group (45.39%), while the lowest was recorded in the control group (31.43%). Notably, the TA group indicating reduction in fibrosis and inflammation, along with increased epithelialization, angiogenesis, and collagen organization. By day 7, complete epithelialization and connective tissue remodeling were observed in the TA group. Immunohistochemical analyses revealed significantly lower expression levels of MMP-9 and S100A4 in the TA group (p < 0.01). Astaxanthin, particularly when administered topically, significantly accelerated secondary wound healing by modulating the inflammatory response, promoting neovascularization, and supporting tissue regeneration. These findings highlight the potential of astaxanthin as a complementary therapeutic agent in the management of periodontal wound healing.