Seçmen tercihlerine etki eden faktörler: Aksaray ili örneği
Factors affecting voter preferences: The example of Aksaray province
- Tez No: 955259
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZAHAT ALTUNTAŞ DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Günümüzde artık tartışmasız olarak kabul edilen demokratik yönetimlerde yönetilenlerin tercihleri en önemli unsurdur. Siyaset dünyasında varlığını göstermeye çalışan bütün siyasi partiler ve adaylar maksimum düzeyde oy oranına ulaşarak başarı elde etmek istemekteler. Siyasi partilerin ve adayların başarılı olabilmeleri seçmenlerin beklentilerini iyi analiz ederek beklentiler doğrultusunda seçmen odaklı yeni politikalar üretmesi ile mümkündür. Seçmenlerin oy verme davranışlarının anlaşılması ve bu davranışlara etki eden faktörlerin bilinmesi, siyasal partilerin ve adayların önemle üzerinde durması gereken olgulardan birisidir. Seçmen davranışlarını açıklamaya yönelik yapılan bilimsel araştırmalar, siyaset sosyolojisi içerisinde geniş alan haline gelmiş olsa da araştırmacılar küresel ve ulusal yeni gelişmeler karşısında seçmen tercihi üzerine etki eden faktörlerin neler olduğu konusu halen tartışılmaktadır. Bu tez çalışmasında, Aksaray ili merkezine kayıtlı ve oy verme yetisi olan (18 yaş üstü) 403 bireyin seçmen davranışlarını anlamaya yönelik 30 sorudan oluşan anket uygulanmış ve verilen cevapların istatistiksel analizleri yapılmıştır. Bu tez çalışmasında Aksaray'daki seçmenler üzerinde etkili olan demografik, ekonomik sosyolojik ve sosyo politik etmenler incelenmiştir. Sonuç olarak, Aksaray ilinde yaşayan seçmelerin siyasal tercihinde en önemli parametrelerin refah-beka, göçmen politikaları ve yeni bir lider arayışı olduğu görülmektedir
Özet (Çeviri)
In democratic governments, which are now accepted as indisputable, the preferences of the governed are the most important element. All political parties and candidates trying to show their presence in the political world want to achieve success by reaching the maximum rate of votes. The success of political parties and candidates is possible by analyzing the expectations of the voters well and producing new policies focused on the voters in line with the expectations. Understanding the voting behavior of the voters and knowing the factors affecting these behaviors is one of the facts that political parties and candidates should focus on. Although scientific research conducted to explain voter behavior has become a wide field within political sociology, researchers are still discussing the factors affecting voter preference in the face of new global and national developments. In this thesis study, a survey consisting of 30 questions was applied to 403 individuals registered in the Aksaray city center and able to vote (over the age of 18) to understand the voter behavior and statistical analyzes of the answers given were made. In this thesis study, demographic, economic, sociological and socio-political factors affecting the voters in Aksaray were examined. As a result, it is seen that the most important parameters in the political choice of voters living in Aksaray province are welfare-survival, immigration policies and the search for a new leader.