Sağlık alanında yapay zeka: Bibliyometrik bir analiz
Artificial intelligence in health: A bibliometric analysis
- Tez No: 955260
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA NAZMİYE KILCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Teknolojinin hızla gelişmesiyle sağlık hizmetlerindeki büyük verilerin doğru ve hızlı bir şekilde analiz edilebilmesi için sağlıkta yapay zeka kavramı gündeme gelmiştir. Yapay zeka çeşitli alanlarda sağlık hizmetlerine entegre edilmiştir. Yapay zekanın sağlık hizmetlerine entegrasyonu verimliliği artırmaktadır, maliyetleri düşürmektedir ve iş akışlarını optimize etmektedir. Ayrıca büyük verileri analiz ederek hastalıkların sürecini öngörme ve tedavi yöntemleri çalışmalarına da yardımcı olmaktadır. Bu çalışma, yapay zeka teknolojilerinin sağlık alanındaki yapılan çalışmalar aracılığıyla nasıl dönüştüğünü ve şekillendiğini görmek amacıyla bibliyometrik bir analiz sunmaktadır. Web of Science veri tabanından 1987–2025 yılları arasında yayımlanan 752 akademik yayın incelenmiş; çalışma yılı, yazar, dergi, kurum, ülke ve anahtar kelime gibi bibliyometrik sonuçlar üzerinden analiz gerçekleştirilmiştir. Bulgular sonucunda, yapay zekanın 2018 yılından sonra sağlık hizmetlerinde hızla yükselen bir araştırma teması haline geldiğini görülmektedir. En çok yayın yapan ülkeler ABD ve Çin olarak belirlenmiştir. Anahtar kelime analizi, yapay zeka xiii çalışmalarının son yıllarda sağlık, ChatGPT ve eğitim gibi alanlara yöneldiğini göstermektedir. Sağlıkta yapay zeka araştırmalarının küresel boyutunu, iş birliği ağlarını ve tematik yönelimlerini göstererek, alandaki eğilimlere ve gelecek araştırma fırsatlarına yön vermektedir. Bulgular, araştırmacılar için bir rehber niteliğindedir
Özet (Çeviri)
With the rapid development of technology, the concept of artificial intelligence in health has come to the agenda in order to analyze big data in health services accurately and quickly. Artificial intelligence has been integrated into healthcare services in various fields. The integration of artificial intelligence into healthcare services increases efficiency, reduces costs and optimizes workflows. In addition, by analyzing big data, it also helps to predict the process of diseases and to study treatment methods. This study presents a bibliometric analysis to see how AI technologies are transforming and shaping the healthcare field through research. From the Web of Science database, 752 academic publications published between 1987 and 2025 were examined and analyzed based on bibliometric results such as study year, author, journal, institution, country and keyword. As a result of the findings, it is seen that artificial intelligence has become a rapidly rising research theme in healthcare after 2018. The countries with the highest number of publications were identified as the USA and China. Keyword analysis shows that artificial intelligence studies have recently focused on areas such as health, ChatGPT and education. By showing the global xv dimension, collaborative networks and thematic orientations of AI research in health, it provides insights into trends and future research opportunities in the field. The findings serve as a guide for researchers.