Doğu akdeniz illerinde açıkta satışa sunulan peynirlerde genişlemiş spektrumlu beta laktamaz üreten escherichia coli suşlarının belirlenmesi
Identification of extended spectrum beta lactamase producing escherichia coli strains in cheeses sold in the eastern mediterranean provinces
  1. Tez No: 955261
  2. Yazar: FATMA ALTUN KALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA GÜLER, PROF. DR. CEMİL KÜREKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada, Doğu Akdeniz Bölgesi'nde (Hatay, Adana, Mersin ve Kahramanmaraş) satışa sunulan peynir örneklerinde genişlemiş spektrumlu beta laktamaz (GSBL) üreten ve GSBL negatif Escherichia coli (E. coli) varlığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Toplam 50 adet peynir örneği farklı illerdeki halk pazarları, çarşı gibi açık satış noktalarından temin edilmiştir. Yapılan mikrobiyolojik analizler sonucunda örneklerin %56'sında (28/50) E. coli izolatlara rastlanırken örneklerin %38'inde (19/50) GSBL üreten E. coli saptanmıştır. Bu örneklerden toplam 49 adet izolat (GSBL üreten; n= 21 ve GSBL negatif; n= 28) elde edilmiştir. Elde edilen tüm izolatların tür düzeyinde tanımlanmaları MALDI-TOF MS yöntemiyle yapılmıştır. Ayrıca, GSBLüreten E. coli (GSBL-EC) izolatlarında blaCTX-M, blaTEM, blaSHV ve blaCMY-2 genlerinin varlığı PCR ile incelenmiştir. GSBL-EC izolatlarının %81'inde blaCTX-M, %42,8'inde blaTEM, %4,76'inde blaSHV ve %9,52'sinde blaCMY-2 genleri tespit edilmiştir. GSBL negatif izolatlarda ise blaTEM (%25) ve blaSHV (%7,14) genleri sınırlı sayıda izolatlarda saptanmıştır. Filogenetik grupları incelendiğinde GSBL-EC izolatlarının %90'ının grup A, %10'unun grup F olduğu tespit edilmiştir. Yirmisekiz adet GSBL negatif E. coli izolatından 27'inin (%96) grup A, 1'inin ise (%4) grup F filogenetik grubuna ait olduğu tespit edilmiştir. Antibiyotik duyarlılık testleri sonucunda GSBL-EC izolatlarının hepsi ampisilin, amoksisilin/klavulanik asit, seftazidim ve sefotaksime karşı dirençli iken; tetrasikline %76,2, kloramfenikole %33,3, gentamisine %23,8 ve siprofloksasine %9,5 oranında direnç gösterdiği belirlenmiştir. Elde edilen veriler, açıkta satışa sunulan peynirlerin GSBL-EC yönünden yüksek oranda kontamine olduğunu göstermektedir ve bunun bir halk sağlığı sorununa neden olması mümkündür. Kontaminasyonun kaynağı ve ortadan kaldırılmasına yönelik çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the presence of extended-spectrum beta lactamase (ESBL)-producing and ESBL-negative Escherichia coli (E. coli) in cheese samples sold in the Eastern Mediterranean Region (Hatay, Adana, Mersin, and Kahramanmaraş). A total of 50 cheese samples were obtained from open sales points such as public markets and bazaars in different provinces. As a result of the microbiological analyses, E. coli isolates were detected in 56% (28/50) of the samples, while ESBL-producing E. coli was detected in 38% (19/50) of the samples. A total of 49 isolates (21 ESBL-producing and 28 GSBL-negative) were obtained from these samples. All isolates were identified at the species level using the MALDI-TOF MS method. Additionally, the presence of blaCTX-M, blaTEM, blaSHV, and blaCMY-2 genes in ESBL-producing E. coli (ESBL-EC) isolates was investigated by PCR. The blaCTX-M gene was detected in 81% of ESBL-EC isolates, the blaTEM gene in 42.8%, the blaSHV gene in 4.76%, and the blaCMY-2 gene in 9.52%. In ESBL-negative isolates, the blaTEM gene (25%) and the blaSHV gene (7.14%) were detected in a limited number of isolates. When phylogenetic groups were examined, 90% of GSBL-EC isolates were found to belong to group A and 10% to group F. Of the 28 ESBL-negative E. coli isolates, 27 (96%) belonged to group A and 1 (4%) to group F phylogenetic groups. Antibiotic susceptibility testing revealed that all ESBL-EC isolates were resistant to ampicillin, amoxicillin/clavulanic acid, ceftazidime, and cefotaxime; 76.2% were resistant to tetracycline, 33.3% to chloramphenicol, 23.8% to gentamicin, and 9.5% to ciprofloxacin. The data obtained indicate that milk cheeses sold openly are highly contaminated with ESBL-EC, which may pose a public health problem. Further studies are needed to identify the source of contamination and develop strategies to eliminate it.