Farklı CAD/CAM materyallerinin, anterior diş morfolojisinin ve diş preparasyonunun laminate veneer restorasyonlarda stres dağılımına etkisinin değerlendirilmesi: Sonlu elemanlar analizi
Evaluation of the effects of different CAD/CAM materials, anterior tooth morphology and tooth preparation on stress distribution in laminate veneer restorations: Finite element analysis
- Tez No: 955286
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜBRA DEĞİRMENCİ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu sonlu elemanlar analizi (SEA) çalışmasında, porselen laminate veneerlerin (PLV), farklı preparasyon tasarımları ve çeşitli CAD/CAM restoratif blok materyalleri kullanıldığında, iki farklı yönde uygulanan statik kuvvetler altında farklı anterior diş morfolojileri üzerinde oluşturduğu von Mises gerilme dağılımlarıdeğerlendirilmiştir. Ayrıca, restorasyon materyallerinin bu ısırma stresleri karşısındaki yapısal kırılma dayanımları, üç boyutlu sonlu elemanlar analizi (3D SEA) ile analiz edilmiştir. Özellikle anterior bölgede tercih edilen PLV için santral, lateral ve kanin dişleri modellenip hem kesimsiz hem de minimal preparasyonlu bir şekilde modellenmesi yapılmıştır. Preparasyon tekniği olarak chamfer tipi basamak dişeti seviyesinde hazırlanmıştır. Preparasyon yapılan dişlerde kesim tipi insizal bevel şeklinde oluşturulmuştur. Kesimsizve 0,5 mm derinlikte hazırlanan preparasyonlar için IPS e.max CAD (Ivoclar Vivadent), LAVA Ultimate (3M ESPE) CAD/CAM ve Vita Enamic (Vitazahnfabrik) materyallerinin özellikleri ile 0.5 mm kalınlıktaki restorasyonlar üretici firmaların talimatları göz önünde bulundurularak sanal ortamda tasarlanmıştır. Tasarımı yapılan restorasyonların klinikteki kullanımı dikkate alınarak ışıkla sertleşen 100 μ𝑚 kalınlığında RelyXVeneer (3M ESPE) rezin siman tabakası restorasyon ile diş arasında olacak şekilde simüle edilmiştir. Isırma kuvvetini simüle etmek için planlanan 3D SEA'da dişlerin uzun eksenine insizal kenardan 1 cm uzaklıkta bir noktada 60 ve 125 derecede uygulanan 100 N büyüklüğündeki kuvvetin, modellerdeki yapılar üzerindeki stres dağılımına etkisinin hem renksel kodlama hem de sayısal değerlerle incelenmesi yapılmıştır. Çalışmanın bulguları incelendiğinde preparasyon yapılıp yapılmaması restorasyonlar ve diş yüzeylerinde oluşan stres dağılımını etkilemiştir. Preparasyon yapılmayan gruplarda restorasyon üzerine gelen streslerin daha az olduğu görülmüştür. Fonksiyonel kuvvet açısı arttıkça santral dişe yapılan restorasyonlarda stres artarken, lateral ve kanin dişlerde azaldığı görülmüştür. Materyallerin sertlik değerleri arttıkça PLV'ler üzerinde görülen stres artarken diş yüzeyine aktarılan stres azalmıştır. Anterior dişler üzerindeki stres değerleri karşılaştırıldığında dişin morfolojik yapısından dolayı en yüksek stres değeri lateral dişte görülmüştür. Yapısal kırılma dayanıklılığı açısından materyaller arasında fark bulunmamaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Laminate veneer, Kesimsiz, Sonlu Elemanlar Analizi, CAD/CAM
Özet (Çeviri)
In this finite element analysis (FEA) study, the distribution of von Mises stresses was evaluated on different anterior tooth morphologies under two directions of static forces, by applying different preparation designs and various CAD/CAM restorative block materials to porcelain laminate veneers (PLVs), which are widely preferred in modern aesthetic dental treatments. Additionally, the structural fracture resistance of the restorative materials under simulated biting stresses was analyzed using three-dimensional finite element analysis (3D FEA). For PLVs commonly used in the anterior region, central, lateral, and canine teeth were modeled in both non-prep and minimally prepared forms. The preparation design included a chamfer finish line at the gingival level, and in prepared teeth, the incisal edge was shaped with an incisal bevel. For the non-prep and 0.5 mm depth preparations, restorations were virtually designed with 0.5 mm thickness using the properties of IPS e.max CAD (Ivoclar Vivadent), LAVA Ultimate (3M ESPE), and Vita Enamic (Vita Zahnfabrik) CAD/CAM materials, in accordance with the manufacturers' instructions. Considering clinical application, a 100 μm thick light-cured RelyX Veneer (3M ESPE) resin cement layer was simulated between the restoration and the tooth surface. To simulate biting force, in the planned 3D FEA, a 100 N force was applied at an angle of 60° and 125° to a point located 1 cm from the incisal edge along the long axis of the tooth. The effects of this force on stress distribution in the models were analyzed both with color-coded mapping and numerical data. According to the study findings, whether preparation was performed affected the stress distribution on both the restorations and the tooth surfaces. It was observed that restorations in non-prep groups were exposed to lower stress levels. As the functional force angle increased, stress increased in restorations on central incisors, while it decreased in lateral and canine teeth. As the material hardness increased, the stress observed on the PLVs increased, while the stress transferred to the tooth structure decreased. Among the anterior teeth, the highest stress value was observed on the lateral tooth due to its morphological structure. No significant differences were found between materials in terms of structural fracture resistance. KEYWORDS: Laminate veneer, Non-Prep, Finite Element Analysis, CAD/CAM