Menopozdaki kadınlarda c-reaktif protein, ferritin ve kan inflamatuar düzeylerinin genitoüriner sendrom üzerindeki rolü ve hayat kalitesine etkisinin karşılaştırılması
Menopozdaki kadinlarda c-reaktif protein, ferritin ve kan i̇nflamatuar düzeylerinin genitoüriner sendrom üzerindeki rolü ve hayat kalitesine etkisinin karşilaştirilmasi
  1. Tez No: 955291
  2. Yazar: BÜŞRA GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışmanın amacı, menopoz sonrası dönemde genitoüriner sendrom (GÜS) tanısı almış kadınlarda sistemik inflamasyon belirteçleri (CRP, ferritin, NLR), hormonal parametreler (FSH, E2) ve cinsel işlev, yaşam kalitesi ölçekleri (FSFI, MENQOL) arasındaki ilişkiyi araştırmak ve GÜS'nin klinik, biyokimyasal ve muayene bulgularıyla bütüncül değerlendirmesini sunmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya postmenopozal dönemde olan toplam 60 kadın dahil edilmiştir. Katılımcılar, GÜS tanısı almış 30 hasta ve GÜS tanısı olmayan 30 sağlıklı kontrol grubuna ayrılmıştır. Tüm bireylerden demografik veriler, klinik anketler (FSFI, MENQOL), vajinal muayene bulguları (epitel kuruluk, rugada silinme, elastikiyet kaybı, peteşi/fissür) ile birlikte sistemik inflamasyon ve hormon düzeylerini yansıtan biyokimyasal parametreler (CRP, ferritin, FSH, E2, NLR, PLR, MLR, SII) toplanmıştır. İstatistiksel analizler SPSS 20 programı ile yapılmış, ROC eğrileri ve lojistik regresyon modelleri kullanılarak tanısal ve prediktif değerler belirlenmiştir. Bulgular: Çalışmaya katılan tüm katılımcılar arasında yaş, beden kitle indeksi, menopoz süresi, doğurganlık öyküsü, eğitim düzeyi, sigara kullanımı ve sistemik hastalık varlığı açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır (p>0,05). Bu durum, grupların temel demografik değişkenler açısından homojen olduğunu göstermektedir. Biyokimyasal değerlendirmede hasta grubunda CRP (medyan: 3,80 mg/L) ve ferritin (medyan: 56,05 ng/mL) düzeyleri sağlıklı gruba göre anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur (sırasıyla p=0,018 ve p=0,040). Bu değerler diğer tüm enfeksiyöz ve inflamatuar durumlar olabildiğince ekarte edilerek saptanmıştır. ROC analizleri sonucunda CRP (>2,85 mg/L), ferritin (>45,50 ng/mL) ve NLR (>1,65) için GÜS tanısını ayırt etmede anlamlı kesim değerleri belirlenmiş; bu parametrelerin tanısal doğruluk açısından anlamlı sensitivite ve spesifite oranlarına sahip olduğu görülmüştür. Ayrıca FSH düzeyi hasta grubunda medyan 59,90 mIU/mL olup, sağlıklı gruba kıyasla anlamlı düzeyde yüksektir (p=0,040). Bu da FSH arttıkça, östrojen seviyesindeki anlamlı düşüşle beraber genitoüriner sendrom ihtimalinin yükseldiğini göstermektedir. NLR değeri de hasta grubunda anlamlı olarak yüksek saptanmıştır (p=0,025). PLR, MLR, SII gibi diğer inflamasyon parametrelerinde anlamlı fark olmamakla birlikte hasta grubunda yüksek eğilim görülmüştür. Semptomların süresi ve ciddiyeti menopoz süresi ile ilişkili bulunmuştur. Menopoz süresi >5 yıl olan bireylerde vajinal kuruluk, disparoni, mukozal kuruluk ve rugada incelme gibi bulgular daha şiddetli ve yaygın saptanmıştır. Özellikle vajinal kuruluk, bu grupta %87,6 oranında orta-şiddetli düzeyde rapor edilmiştir. Fizik muayene bulguları açısından en sık gözlenenler mukozal kuruluk (%66,3), rugada incelme (%60), mukozal solukluk (%33,3) ve elastikiyet kaybı (%36,6) olmuştur. Tüm bu bulguların, hasta tarafından bildirilen semptomlarla yüksek düzeyde korele olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: This study aimed to investigate the association between systemic inflammatory markers (CRP, ferritin, NLR), hormonal parameters (FSH, E2), and sexual function/quality of life (FSFI, MENQOL) in postmenopausal women diagnosed with genitourinary syndrome of menopause (GSM), and to provide an integrated evaluation of clinical, biochemical, and examination findings. Materials and Methods: A total of 60 postmenopausal women were included in the study, divided equally into two groups: 30 women diagnosed with GSM and 30 healthy controls. Data collected included demographic information, validated clinical questionnaires (FSFI, MENQOL), vaginal examination findings (epithelial dryness, loss of rugae, reduced elasticity, petechiae/fissures), and laboratory biomarkers (CRP, ferritin, FSH, E2, NLR, PLR, MLR, SII). Statistical analyses were conducted using SPSS 20. ROC curves and logistic regression models were used to evaluate the diagnostic and predictive utility of the markers. Results: No significant differences were found between groups in terms of age, BMI, menopause duration, parity, education level, smoking, or comorbidities (p>0.05), indicating demographic homogeneity. CRP (median: 3.80 mg/L) and ferritin (median: 56.05 ng/mL) levels were significantly higher in the GSM group (p=0.018 and p=0.040, respectively), after excluding other infectious or inflammatory conditions. ROC analysis identified significant diagnostic cut-off values for CRP (>2.85 mg/L), ferritin (>45.50 ng/mL), and NLR (>1.65), all with meaningful sensitivity and specificity. FSH levels were also significantly higher in the GSM group (median: 59.90 mIU/mL; p=0.040), indicating an inverse relationship between estrogen levels and GSM risk. Although PLR, MLR, and SII did not reach statistical significance, elevated trends were observed in the GSM group. Severity and duration of symptoms correlated with menopause duration; women with >5 years since menopause showed more frequent and severe vaginal dryness, dyspareunia, mucosal thinning, and rugae loss. Notably, 87.6% reported moderate-to-severe vaginal dryness in this subgroup. Most common exam findings included mucosal dryness (66.3%), rugae thinning (60%), mucosal pallor (33.3%), and loss of elasticity (36.6%). These findings showed strong correlation with self-reported symptoms.