Irak'ta ve Türkiye'de kullanılan Silybummarianum l.'nin total fenol ve flavonoit içeriği, antioksidan ve tirozinaz inhibisyon aktivitesininkarşılaştırılması
Comparison of total phenol and flavonoit content, antioxidant, and tyrosinase inhibitory activity of Silybum marianum L. used in Iraq and Turkey
  1. Tez No: 955303
  2. Yazar: NAZL NABEEL SHAKIR SHAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURANİYE ERUYGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı, Irak ve Türkiye'den temin edilen Silybum marianum L. (Asteraceae) tohumunun fitokimyasal bileşimini ve biyolojik aktivitelerini karşılaştırmaktadır. S. marianum L., Irak'ta ve Türkiye'de geleneksel tıpta yaygın olarak kullanılan tıbbi bir bitkidir. Her iki bölgeden temin edilen tohumdan ekstreler hazırlanmış ve bu ekstrelerin fitokimyasal ve biyolojik özellikleri değerlendirilmiştir. Sonuçlar, fenolik ve flavonoit konsantrasyonlarında bölgesel farklılıklar olduğunu ve bu farklılıkların antioksidan ve tirozinaz inhibisyon aktiviteleriyle ilişkili olduğunu göstermiştir. Ekstreler %50 etanol kullanılarak hazırlanmış ve toplam fenolik madde içeriği (TPC) Folin-Ciocalteu yöntemiyle, toplam flavonoit içeriği (TFC) ise alüminyum klorür kolorimetrik yöntemiyle analiz edilmiştir. Antioksidan kapasite DPPH ve ABTS radikal süpürme analizleri ile değerlendirilmiş, tirozinaz inhibisyon aktivitesi ise L-DOPA yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Türkiye'den temin edilen örnekler, Irak'tan temin edilen örneklerle kıyasla daha yüksek TPC ve TFC konsantrasyonları elde edilmiş ve bu durum daha güçlü antioksidan aktivitelerle ilişkilendirilmiştir. Ancak tirozinaz inhibisyon aktivitesi açısından Irak'tan temin edilen örnekler daha yüksek etki göstermiştir. Bu bulgular, coğrafi ve çevresel faktörlerin S. marianum L.'nin fitokimyasal profili ve biyolojik aktiviteleri üzerindeki farklı yönlü etkilerini ortaya koymakta ve bu bitkinin farmasötik ve kozmetik uygulamalarda optimize edilmiş kullanımı için değerli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study compares the phytochemical composition and bioactive properties of Silybum marianum L. (Asteraceae) seeds collected from Iraq and Turkey. A medicinal plant widely used in traditional medicine in Iraq and Turkey. Extracts were prepared from seeds collected from both regions, and their phytochemical and bioactive properties were evaluated. The results indicated regional variations in phenolic and flavonoit concentrations, which correlated with differences in antioxidant and tyrosinase inhibition activities. Extracts were prepared using ethanol-water solutions and analyzed for total phenolic content (TPC) and total flavonoit content (TFC) via the Folin-Ciocalteu and aluminum chloride colorimetric methods, respectively. Antioxidant capacity was assessed using DPPH and ABTS radical scavenging assays, while tyrosinase inhibitory activity was evaluated using the L-DOPA method. The Turkish samples exhibited higher concentrations of TPC and TFC compared to the Iraqi samples, which was associated with stronger antioxidant activities. However, in terms of tyrosinase inhibition activity, the Iraqi extracts demonstrated greater efficacy. These findings highlight the diverse influence of geographical and environmental factors on the phytochemical profile and biological activities of Silybum marianum L., offering valuable insights for its optimized application in pharmaceutical and cosmetic formulations.