The power of light: First enzyme activatable si-fluorescein based photosensitizer to treat brain tumors
Işığın gücü: beyin tümörlerini tedavi etmek için enzim aktive edilebilir si-fluorescein tabanlı ilk fotosensitizör
  1. Tez No: 955304
  2. Yazar: DİLAY KEPİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRULLAH GÖRKEM GÜNBAŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜBEYİR ELMAZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Glioblastoma (GBM), beyin tümörlerinin oldukça agresif ve ölümcül bir türüdür. Günümüzde modern tıpta önemli bir sorun olmaya devam etmektedir. Fotodinamik tedavi (PDT), kemoterapi ve radyoterapi gibi geleneksel tedavilere kıyasla yüksek verimlilik, minimal invazivlik ve yan etki eksikliği gibi çeşitli avantajlara sahip, ışık bazlı alternatif bir tedavi yöntemidir. Fluorescein bazlı fotosensitizörler suda çözünürlükleri, fotostabiliteleri ve doku derinliği için iyileştirilmiş fotokimyasal özelliklere sahip olduklarından PDT uygulamalarında kullanılmaktadırlar. Ayrıca, fluorescein bazlı fotosensitizörler türevleri yakın kızılötesi (NIR) bölgeye uyarlanabilirlikleri keşfedilmiştir. β-galaktozidaz (β-gal), gliomlar da dahil olmak üzere birçok kanser türünde aşırı eksprese edilen popüler bir biyobelirteçtir. Bu çalışmada, glioblastoma tedavisinde β-gal ile aktive edilebilen Si-fluorescein bazlı bir fototeranostik ajanın kullanılabilirliği araştırılmıştır. Bulgularımız, ışık altında β-Gal-SiF-II'nin T98G, U118MG ve U87MG hücrelerinde hücre canlılığını önemli ölçüde azalttığını, buna karşılık L929 sağlıklı hücrelerde daha az hücre içi toksik etki gösterdiğini ortaya koymuştur. Işıkla aktive olan β-Gal-SiF-II'nin mitokondriyal ve lizozomal lokalizasyonu, sırasıyla DCFDA ve AO/EtBr boyama ile doğrulanan artmış ROS üretimine ve apoptotik hücre ölümüne yol açmıştır. Enzim aktive edici PDT ajanı β-Gal-SiF-II, beyin kanseri tedavisini ve teşhisini ilerletme potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
Glioblastoma (GBM) is a highly aggressive and lethal type of brain tumors. Today, it remains a significant challenge in modern medicine. Photodynamic therapy (PDT) is a promising light-based approach with several advantages, including high efficiency, minimal invasiveness, and a lack of side effects compared to traditional treatments like chemotherapy and radiotherapy. In PDT applications, fluorescein-based photosensitizers are commonly used due to their water solubility, photostability, and ease of modification. Last derivatives of fluorescein-based photosensitizers have shown improvement towards the near-infrared region with enhanced photochemical properties for deep tissue applications. β-galactosidase (β-gal) is a popular biomarker overexpressed in several cancer types, including gliomas. Herein, we investigated β-gal activatable Si-fluorescein-based phototheronastic agent for treating glioblastoma. Our findings indicated that β-Gal-SiF-II reduced cell viability of T98G, U118MG, and U87MG significantly, whereas it showed less cytotoxicity in L929 healthy cells under light irradiation. Mitochondrial and lysosomal localization of light activated β-Gal-SiF-II led to elevated ROS generation and apoptotic cell death confirmed by DCFDA and AO/EtBr staining, respectively. The enzyme-activating PDT agent, β-Gal-SiF-II, has the potential to advance brain cancer treatment and diagnostics.