Özel eğitim öğretmenlerinin teknolojik pedagojik alan bilgilerinin farklı değişkenlere göre incelenmesi
Examination of special education teachers' technological pedagogical content knowledge according to different variables
  1. Tez No: 955310
  2. Yazar: SILA DURAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BARIŞ HORZUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı, özel eğitim öğretmenlerinin teknolojik pedagojik alan bilgilerinin (TPAB) cinsiyet, yaş, hizmet süresi, öğrenim durumu, mezun olunan alan ve görev yapılan il değişkenlerine göre ile anlamlı farklılık olup olmadığını araştırmaktır. Çalışmada toplanan nicel veriler kapsamında, araştırmaya katılan ve toplamda 10 (on) kişiden oluşan özel eğitim öğretmenine nitel sorular yöneltilerek toplanacak verilere göre detaylı analiz amaçlanmaktadır. Karma yöntem kullanılan bu araştırmanın deseni eş zamanlı karma desendir. Araştırmanın sonucuna bakıldığında nicel değişkenlere göre özel eğitim öğretmenlerinin teknolojik pedagojik alan bilgilerinin (TPAB) cinsiyet, yaş, hizmet süresi, öğrenim durumu, mezun olunan alan ve görev yapılan il ile anlamlı bir farklılık göstermediği görülmüştür. Nitel verilerin analizine bakıldığında ise özel eğitim öğretmenlerinin derslerinde kullandığı araçlar, araçları kullanırken yaşadıkları engeller ile ilgili temalar oluşturularak detaylandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to examine whether there are significant differences in special education teachers' technological pedagogical content knowledge (TPACK) according to the variables of gender, age, years of service, educational level, graduated field, and city of assignment. Within the scope of the quantitative data collected in the study, detailed analysis is aimed according to the data to be collected by asking qualitative questions to the special education teachers who participated in the study and consisted of 10 (ten) people in total. The design of this mixed method study is simultaneous mixed design. According to the results of the study, it was determined that the technological pedagogical content knowledge (TPACK) of special education teachers does not show a significant difference with gender, age, length of service, education level, graduated field and city of assignment according to quantitative variables. When looking at the analysis of qualitative data, themes related to the tools used by special education teachers in their lessons and the obstacles they experience while using the tools were created and elaborated.