İngilizce öğretmenlerinin 21. yy. becerileri kapsamında teknolojik pedagojik alan bilgileri ile dijital okuryazarlık ve yaşam boyu öğrenme eğilimlerinin incelenmesi
Examining the technological pedagogical knowledge of English teachers in the context of 21st century skills, along with their digital literacy and lifelong learning tencencies
- Tez No: 979020
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, İngilizce öğretmenlerinin 21. yy becerileri çerçevesinde teknolojik pedagojik alan bilgileri (TPACK), dijital okuryazarlık düzeyleri ve yaşam boyu öğrenme eğilimlerini belirlemek; bu değişkenlerin farklı demografik değişkenlere göre anlamlı farklılık gösterip göstermediğini incelemek ve bu üç değişken arasındaki ilişkileri ortaya koymaktır. Araştırmanın amacı doğrultusunda çalışmada, nicel araştırma yöntemlerinden biri olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Türkiye'nin farklı coğrafi bölgelerinde görev yapan, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı özel ve devlet okullarındaki 166 İngilizce öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada İngilizce öğretmenlerine“21. yy Becerileri Kapsamında Teknolojik Pedagojik Alan Bilgileri Ölçeği”,“21. yy Dijital Okuryazarlık Ölçeği”ve“Yaşam Boyu Öğrenme Eğilimleri Ölçeği”uygulanmıştır. Veriler Google Forms üzerinden katılımcılara ulaştırılmıştır. Elde edilen veriler Jamovi 2.6 (The Jamovi Project, 2025) kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallis H testi ve Spearman korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgularına göre, öğretmenlerin TPACK toplam puanı ortalaması 178,80 (SS=40,26), dijital okuryazarlık toplam puanı ortalaması 156,50 (SS=30,01) ve yaşam boyu öğrenme eğilimi puanı ortalaması 127,40 (SS=17,03) olarak bulunmuştur. Spearman korelasyon analizi sonuçlarına göre, TPACK ile dijital okuryazarlık arasında r=0,550, TPACK ile yaşam boyu öğrenme arasında r=0,588, dijital okuryazarlık ile yaşam boyu öğrenme arasında ise r=0,490 düzeyinde pozitif ve anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir (p<0,001). Dijital okuryazarlık ölçeği alt boyutlarında,“Teknolojiyi Kavrayabilme”puanlarında yaşa göre anlamlı fark bulunmuş (χ²=10,89; p=0,012), 20-29 yaş grubu (Ort=31,8) ile 50-59 yaş grubu (Ort=27,3) arasında anlamlı fark tespit edilmiştir. Cinsiyete göre analizlerde, erkek öğretmenlerin“Medya Araçlarını Kullanabilme”(p=0,016) ve“Teknolojiyi Kullanabilme”(p=0,014) puanlarının kadın öğretmenlerden anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Kıdem değişkenine göre,“Teknolojiyi Kavrayabilme”boyutunda anlamlı farklılık gözlenmiş (χ²=14,98; p=0,005); 0-4 yıl kıdeme sahip öğretmenlerin (Ort=32,4) puanları, 20 yıl ve üzeri kıdeme sahip öğretmenlere (Ort=27,5) göre anlamlı derecede daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Araştırmadan elde edilen veriler ve bulgular çerçevesinde İngilizce öğretmenlerinin teknolojik pedagojik alan bilgi düzeyleri ile dijital okuryazarlık bilgi düzeyleri ve yaşam boyu öğrenme eğilimi düzeylerinin birbirlerini etkileyen ve destekleyen yöne sahip oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine the technological pedagogical content knowledge (TPACK), digital literacy levels, and lifelong learning tendencies of English teachers within the framework of 21st-century skills. Additionally, the study aims to examine whether these variables show significant differences in relation to various demographic variables and to reveal the relationships among these three variables. In line with the research purpose, the study employed the descriptive survey model, which is one of the quantitative research methods. The sample of the study consisted of 166 English teachers working in private and public schools affiliated with the Ministry of National Education across different geographical regions of Turkey. The data were collected through the following instruments: the Technological Pedagogical Content Knowledge Scale within the Scope of 21st-Century Skills, the 21st-Century Digital Literacy Scale, and the Lifelong Learning Tendencies Scale. The data were collected through Google Forms and analyzed using Jamovi 2.6 (The Jamovi Project, 2025). For data analysis, descriptive statistics, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis H test, and Spearman correlation analysis were used. According to the findings of the study, the mean total score of teachers for TPACK was 178.80 (SD = 40.26), for digital literacy 156.50 (SD = 30.01), and for lifelong learning tendency 127.40 (SD = 17.03). The results of the Spearman correlation analysis indicated positive and statistically significant relationships among the three variables: between TPACK and digital literacy (r = 0.550), between TPACK and lifelong learning (r = 0.588), and between digital literacy and lifelong learning (r = 0.490), all significant at the p < 0.001 level. In the sub-dimensions of the digital literacy scale, a significant difference was found in the“Understanding Technology”scores according to age (χ² = 10.89; p = 0.012). A significant difference was identified between the 20–29 age group (M = 31.8) and the 50–59 age group (M = 27.3). In the analyses based on gender, it was found that male teachers scored significantly higher than female teachers in the dimensions of“Using Media Tools”(p = 0.016) and“Using Technology”(p = 0.014). Regarding teaching experience, a significant difference was observed in the“Understanding Technology”dimension (χ² = 14.98; p = 0.005); teachers with 0–4 years of experience (M = 32.4) had significantly higher scores than those with 20 years or more of experience (M = 27.5). In conclusion, the findings suggest that technological pedagogical content knowledge, digital literacy, and lifelong learning tendencies are complementary and mutually reinforcing concepts. Therefore, considering that English teachers' TPACK, digital literacy skills, and lifelong learning tendencies influence and support one another, it is recommended that a holistic approach be adopted in their professional development. Moreover, planning and regulation processes should be carried out in alignment with this holistic perspective.