Sağlıklı bireylerde torakal omurga manipülasyonun duyu algı eşiği, ağrı algı eşiği ve stres düzeyi, depresyon düzeyi, anksiyete düzeyi ve el parmak zemin mesafesi ölçümü üzerine etkisi
The effect of thoracic spinal manipulation on sensory perception threshold, pain perception threshold, stress level, depression level, anxiety level, and fingertip-to-floor distance measurement in healthy individuals
  1. Tez No: 955311
  2. Yazar: EMİR BABAOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ VEYSEL ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma, sağlıklı bireylerde torakal omurganın T10 seviyesine uygulanan yüzüstü yüksek hızlı düşük amplitüdlü (HVLA) kayropraktik manipülasyonun; ağrı algı eşiği, duyu algı eşiği, anksiyete, depresyon, algılanan stres düzeyi ve el-parmak-zemin mesafesi üzerindeki kısa vadeli etkilerini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 21–63 yaş aralığında 66 sağlıklı gönüllü birey katılmış; randomize yöntemle uygulama (n=33) ve kontrol (n=33) gruplarına ayrılmıştır. Uygulama grubuna, üç hafta boyunca haftada bir kez T10 seviyesine yüzüstü pozisyonda HVLA manipülasyonu uygulanmıştır. Tüm ölçümler her iki grupta eş zamanlı olarak yapılmıştır. Duyu ve ağrı algı eşiği ölçümleri, Comfort Plus DM 3000 cihazı ile T10 dermatomuna yerleştirilen 5x5 cm boyutlarında silikon elektrotlar kullanılarak transkütanöz elektriksel stimülasyonla değerlendirilmiştir. Her hafta uygulama öncesi ve sonrası olmak üzere toplam altı ölçüm gerçekleştirilmiştir. Değerler miliamper (mA) cinsinden kaydedilmiş; duyu eşiği akımın ilk hissedildiği anda, ağrı eşiği ise rahatsızlık oluşturduğu noktada not edilmiştir. Kontrol grubuna herhangi bir müdahale uygulanmamış, ancak aynı ölçüm protokolü izlenmiştir. Beck Anksiyete Envanteri, Beck Depresyon Envanteri, Algılanan Stres Ölçeği ve el-parmak-zemin mesafesi ölçümleri birinci hafta başında ve üçüncü hafta sonunda olmak üzere iki kez uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS programı kullanılarak istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Sonuçlara göre uygulama grubunda bazı haftalarda ağrı algı eşiğinde anlamlı artış, duyu algı eşiğinde ise anlamlı azalma saptanmıştır. Diğer parametrelerde ise istatistiksel olarak anlamlı olmayan azalma eğilimleri gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the short-term effects of prone high-velocity low-amplitude (HVLA) chiropractic manipulation at the T10 level on pain and sensory thresholds, anxiety, depression, perceived stress, and fingertip-to-floor distance in healthy individuals. Sixty-six volunteers aged 21 to 63 were randomly assigned to intervention (n=33) and control (n=33) groups. The intervention group received HVLA manipulation once a week for three weeks. All assessments were conducted simultaneously in both groups. Pain and sensory thresholds were measured using the Comfort Plus DM 3000 device, with 5×5 cm silicone electrodes placed over the T10 dermatome. Measurements were taken weekly before and after each session, totaling six evaluations. Thresholds were recorded in milliamperes (mA): the sensory threshold was the point of first sensation, and the pain threshold was when discomfort occurred. The control group received no intervention, but the same protocol and timing were followed. Beck Anxiety Inventory, Beck Depression Inventory, Perceived Stress Scale, and fingertip-to-floor distance were evaluated in Week 1 and Week 3. Data were analyzed using SPSS. The intervention group showed significant increases in pain thresholds and decreases in sensory thresholds during specific weeks. Reductions in fingertip-to-floor distance, anxiety, depression, and stress were observed but were not statistically significant. No meaningful changes occurred in the control group. These results suggest that T10-level HVLA manipulation may influence pain and sensory thresholds and provide insight into the short-term neurophysiological effects of spinal manipulation.