Asemptomatik bireylerde kayropraktik torakal eklem manipülasyon tekniğinin torasik omurgadaki normal eklem hareket açıklığına olan anlık etkisi
Immediate effect of chiropractic thoracic joint manipulation technique on normal joint range of motion in thoracic spine in asymptomatic individuals
- Tez No: 540710
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada asemptomatik bireylerde kayropraktik torakal eklem manipülasyon tekniğinin postür, torakal eklem hareketliliği ve torakal kifoz açısına olan etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Çalışma, yoga merkezine başvuran, düzenli yoga yapmak isteyen ancak henüz düzenli yoga derslerine başlamamış asemptomatik 60 sağlıklı birey üzerinde yapılmıştır. Çalışmaya katılan 60 kişi randomize bir şekilde deney ve kontrol grubuna ayrılmıştır. Deney grubundaki 30 kişi kayropraktik manipülasyon öncesi ve sonrasında spinal mouse ile ayakta omurganın dik olduğu pozisyonunda, gövde fleksiyonu, ekstansiyonu, sağ ve sol lateral fleksiyonunda ölçülmüştür. Ayrıca Newyork postür değerlendirmesi yapılmıştır. Kontrol grubundaki 30 kişiye ise sham manipülasyonu öncesi ve sonrasında aynı ölçümler tekrarlanmıştır. Yaptığımız ölçümler sonucunda deney grubu için New York postür değerlendirmesinde, torakal kifoz açısında, sağ ve sol lateral fleksiyon hareketlerinde anlamlı farklılıklar görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study intends to examine effect of chiropractic thoracic joint manipulation technique on posture, thoracic range of motion and thoracic kyphosis angle in asymptomatic individuals. The study was performed on 60 asymptomatic healthy individuals who applied to yoga centre, want to practice yoga regularly but have not yet started regular yoga practices. 60 participants were randomly divided into test and control groups. Before and after chiropractic manipulation, 30 individuals in the test group were subjected to separate measurements, using spinal mouse, for; body flexion, body extension, right and left lateral flexion, and upright position. Moreover, a New York posture evaluation was performed. On the other hand, 30 individuals in the control group were subjected to same measurements before and after sham manipulation.