Kurumsal kimlik tasarımı ve marka
Corporate identity and branding
- Tez No: 955313
- Danışmanlar: PROF. DR. HARUN HİLMİ POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Günümüzdeki rekabetçi iş dünyasında, markaların birbirlerinden farklı olması ve hedef kitleleriyle güçlü bir bağ kurmaları kurumsal kimlik stratejisi ile mümkündür. Kurumsal kimlik, bir markanın değerlerini yansıtan tutarlı bir iletişim şeklidir. Marka kimliğini ortaya koymak için birçok görsel iletişim aracına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu grafik ürünleri, tüketici gözünden marka algısının oluşmasında büyük bir rol oynamaktadır. Araştırma kapsamında enerji finans gıda perakende ve otomotiv sektörlerinden seçilmiş Tüpraş, Ziraat Bankası, Ülker, Bim, Ford, markaların doğrudan rakipleri olan Opet, Garanti Bankası, Eti, Migros, Toyota ile beraber grafik tasarım unsurları açısından incelenmiştir. Bu inceleme; logo, slogan, renk paleti, tipografi, ambalaj tasarımı, dijital arayüz tasarımı, sosyal medya içerikleri başlıkları altında gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda her sektörün ve markanın kendi tarzlarına göre şekillenen bir görsel kimlik stratejisinde farklılıklar ve benzerlikler analiz edilmiştir. Bu tez çalışması betimsel ve karşılaştırmalı araştırma yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama süreci içerisinde ilgili markaların dijital olarak sosyal medya hesapları, web siteleri gibi ve basılı tasarım unsurları olarak antetli kağıt, ambalaj tasarımı, billboard gibi tasarım ürünleri incelenmiştir. Elde edilen bilgiler ile kurumsal kimliğin, markanın hedef kitlesine ulaşabilmek ve iletişim kurabilmek için stratejik bir iletişim aracı olduğunu göstermektedir. Bu bağlamda kurumsal kimliğin, markanın yaratmak istediği kimliğe göre, tutarlı özgün ve marka değerini yansıtan bir yapıda olması gerektiği vurgulanmıştır. Araştıma grafik tasarım ve marka alanlarında katkı sunmayı hedeflemektedir ayrıca markaların rekabet ortamında farklılaşmasını sağlayan kurumsal kimlik stratejilerinin önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's competitive business world, it is possible for brands to differentiate themselves and build a strong connection with their target audiences through a corporate identity strategy. Corporate identity is a consistent form of communication that reflects a brand's values. Many visual communication tools are required to convey brand identity effectively. These graphic elements play a major role in shaping brand perception from the consumer's point of view. Corporate identity reflects how a company is perceived from the outside and the kind of impression it presents externally. This includes many elements such as logo, color schemes, internal behavior, employee attitudes, and service approach, all shaped through graphic design. Corporate identity aims to establish communication with the target audience, differentiate from competitors, and make the company appear stronger and more credible. A brand, on the other hand, represents the impression a company creates in the consumer's mind. A brand can be defined by the values it communicates to consumers, such as quality, trust, and aesthetics. It facilitates a connection between a product and its consumers. The brand's choice of colors, logo designs, and other design elements reinforce this perception. At the same time, they demonstrate the consistency of the brand. Graphic design plays a significant role in creating corporate identity and in reaching the consumer. To strengthen their communication with consumers, brands place great importance on advertising and design. In this study, the corporate identity designs of two companies from five different sectors are comparatively examined. Companies have felt the need to develop a brand in order to gain more recognition and be more effective in sales. Within this context, they have taken steps to create corporate identity designs such as logos, emblems, business cards, and posters.