Özel yetenekli öğrencilerin faydalandığı destek eğitim odasının işleyişine yönelik öğretmen görüşleri
Exploring the functioning of resource rooms for gifted students: Insights from teachers
- Tez No: 955334
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞİN KAPLAN SAYI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üstün Zekalılar ve Yetenekliler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu araştırma, özel yetenekli öğrencilerin faydalandığı Destek Eğitim Odası (DEO) uygulamasının işleyişini, öğretmen görüşleri doğrultusunda değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Nitel araştırma desenlerinden temel nitel desenin kullanıldığı bu araştırmada, İstanbul ili Sarıyer ilçesindeki ilkokullarda destek eğitim odalarında görev yapan öğretmenlerle yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiş ve temalara ayrılmıştır. Araştırma bulguları, destek eğitim odalarının fiziki koşulları, materyalleri ve bireyselleştirilmiş eğitim uygulamalarının yetersiz olduğunu göstermektedir. Öğretmenlerin, görevlendirme öncesinde özel yetenekliler hakkında eğitim almadıkları; bilgi ve deneyimlerini uygulama sürecinde kazandıkları belirlenmiştir. Ayrıca özel yetenekli öğrencilerin ihtiyaçlarına yönelik farklılaştırılmış öğretim stratejilerinin geliştirilmesi gerektiği vurgulanmıştır. Katılımcıların çoğu, destek eğitim odalarında görev yapan öğretmenlerin mesleki gelişimlerinin desteklenmesi ve bu süreçte mentörlük sağlanmasının faydalı olacağını ifade etmiştir. DEO uygulamasının akademik ve sosyal gelişime katkı sunduğu ancak bu katkının sürdürülebilirliği için sistemin iyileştirilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonuçları, eğitim politikaları ve uygulamaları açısından öğretmen görüşlerinin dikkate alınması gerektiğini ortaya koymakta; öğretmen eğitimlerinin artırılması, materyal ve fiziki eksikliklerin giderilmesi ve rehberlik süreçlerinin sistemli hale getirilmesini önermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the functioning of the resource room practices for gifted students based on teachers' opinions. Adopting a basic qualitative research method, semi-structured interviews were conducted with teachers working in support education rooms at primary schools in the Sarıyer district of Istanbul. The collected data were analyzed through content analysis and categorized under specific themes. Findings reveal that teachers perceive physical conditions, materials, and individualized education practices in support education rooms as insufficient. Teachers had not received prior training on gifted education and gained their knowledge through their own teaching experiences. The study emphasizes the need to develop differentiated instructional strategies tailored to the needs of gifted students. Most participants stated that the professional development of teachers working in resource rooms should be supported, and mentoring should be provided to increase the efficiency of the process. Although the resource rooms contribute positively to the academic and social development of gifted students, the study concludes that the sustainability of these contributions requires improvements in the current system. The findings offer important implications for policymakers and educators. It is recommended to enhance teacher training, improve physical and material resources, promote individualized education models for gifted students, and establish more systematic guidance processes for teachers working in support education rooms.