Diyarbakır, Mardin ve Batman illeri meyve ve bağ yetiştiriciliği yapılan alanlarda zygaenidae (lepidoptera) türlerinin ve yayılış alanlarının belirlenmesi
Determination of zygaenidae (lepidoptera) species and their distribution areas in fruit and vineyard growing areas of Diyarbakir, ,Mardin and Batman provinces
- Tez No: 955366
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİME ÖLMEZ BAYHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Entomoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma 2022-2024 yılları arasında Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki Diyarbakır, Batman ve Mardin İllerinde yürütülmüştür. Çalışma süresince nisan-ağustos ayları arasında haftalık arazi çıkışları yapılmıştır. Çıkışlarda feromon tuzaklar (Efetov-2 ve Theresimima ampellophaga feromonu) yardımıyla sabit tuzaklardaki (Diyarbakır' ın Hazro ve Eğil; Batman' ın Merkez ve Kozluk; Mardin' in Mazıdağı ve Savur İlçeleri) zygaenidler toplanmıştır. Ayrıca bu üç ilin tüm ilçelerinde survey çalışmaları kapsamında örnekleme yapılmış olup zygaenidler toplanmıştır. Zygaenidae familyasına dahil Jordanita Verity, 1946, Adscita Retzius, 1783, Theresimima Strand 1917 ve Zygaena Fabricius, 1775 cinslerine ait toplamda altı tür toplanmıştır. Bunlar; Jordanita (Praviela) anatolica (Naufock, 1929), J. (Jordanita) graeca (Jordan, 1907), J. (Solaniterna) subsolana (Staudinger, 1862), Theresimima ampellophaga (Bayle-Barelle, 1808), Adscita (Adscita) obscura (Zeller, 1847) ve Zygaena (Mesembrynus) graslini (Lederer, 1855) (Lepidoptera: Zygaenidae) türleridir. Sabit lokasyonlardaki tuzaklarda delta tipi tuzakların içerisinde Efetov-2 feromonu ve T.ampellophaga türüne özgü feromon kullanılmıştır. Bu tuzaklardan Efetov-2 feromonuna Procridinae alt familyasında bulunan iki tür; Jordanita (Praviela) anatolica (Naufock, 1929) ve Adscita (Adscita) obscura (Zeller, 1847) yakalanmıştır. Güneydoğu Anadolu Bölgesinde çalışılan bu üç ilde türlerin çeşitliliğinin ve populasyonunun en fazla olduğu ay mayıs ayı olduğu belirlenmiştir. Ayrıca Mardin' in Mazıdağı ilçesinde altı türün tamamının da bulunduğu tespit edilmiştir. Bölgede Bağ göz kurdu, T. ampellophaga' nın da yılda bir döl verdiği ve ergin uçuşlarının haziran ortasından temmuz ortasına kadar sürdüğü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in Diyarbakır, Batman and Mardin Provinces in the Southeastern Anatolia Region between 2022-2024. During the study, weekly land visits were made between April and August. Zygaenids were collected in fixed traps (Hazro and Eğil of Diyarbakır; Merkez and Kozluk of Batman; Mazıdağı and Savur districts of Mardin) with the help of pheromone traps (EFETOV-2 and Theresimima ampellophaga pheromone) at the exits. In addition, sampling was conducted within the scope of survey studies in all districts of these three provinces and zygaenids were collected. Additionally, sampling was conducted in all districts of these three provinces as part of the survey, and zygaenids were collected. A total of six species belonging to the genera Jordanita Verity, 1946, Adscita Retzius, 1783, Theresimima Strand 1917 and Zygaena Fabricius, 1775, belonging to the family Zygaenidae, were collected. . These; Jordanita (Praviela) anatolica (Naufock, 1929), J. (Jordanita) graeca (Jordan, 1907), J. (Solaniterna) subsolana (Staudinger, 1862), Theresimima ampellophaga (Bayle-Barelle, 1808), Adscita (Adscita) obscura (Zeller, 1847) and Zygaena (Mesembrynus) graslini (Lederer, 1855) (Lepidoptera: Zygaenidae) species. Efetov-2 pheromone and T.ampellophaga-specific pheromone were used in delta-type traps at fixed locations. Two species of the Procridinae subfamily, Jordanita (Praviela) anatolica (Naufock, 1929) and Adscita (Adscita) obscura (Zeller, 1847), were caught in these traps by the Efetov-2 pheromone. It was determined that the month with the highest diversity and population of species in these three provinces studied in the Southeastern Anatolia Region was May. In addition, it was determined that all six species were found in the Mazıdağı district of Mardin. It has been determined that the vine eyeworm, T. ampellophaga, produces one generation per year in the region and adult flights last from mid-June to mid-July.