Türkiye'de özel öğrenme güçlüğünün tanılanması
The diagnosis of specific learning disability in Türkiye
  1. Tez No: 955368
  2. Yazar: ABDULKADİR ÇINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
TÜRKİYE'DE ÖZEL ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜNÜN TANILANMASI Abdulkadir ÇINAR Özel Eğitim Ana Bilim Dalı Zihin Engelliler Eğitimi Programı Anadolu Üniversitesi, Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, Mayıs 2025 Doç. Dr. Funda AKSOY Bu araştırmanın amacı, büyükşehir statüsündeki bir ilde bulunan iki rehberlik ve araştırma merkezi (RAM) bünyesinde oluşturulan Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu (ÖEDK) örneğinde özel öğrenme güçlüğünün (ÖÖG) tanılanması sürecine ilişkin mevcut uygulamaları, karşılaşılan sorunları ve çözüm önerilerini paydaş görüşlerine dayalı olarak incelemektir. Nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseniyle yürütülen bu çalışmada özel eğitim bölüm başkanları ve RAM'daki ÖEDK üyeleriyle yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Veriler içerik analiziyle değerlendirilmiştir. Kodlama ve tema oluşturma sürecinde NVivo 15 yazılımı kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre sürece ait temalar tanılama öncesi süreç, tanılama süreci, yönlendirme ve yerleştirme süreci, izleme süreci, tanılama sürecinde genel sorunlar, tanılama çözüm önerileri ve eğitsel değerlendirme formları şeklinde oluşmuştur. Paydaşlar, eğitsel tanılamada kullanılan formların yetersizliğini, RAM personelinin iş yükünü, öğretmenlerin bilgi eksikliğini ve ailelerin tanıya karşı tutumlarını öne çıkan sorunlar arasında yer almıştır. Tanılama sürecinin daha etkili işlemesi için öğretmen ve aile farkındalığının artırılması, değerlendirme araçlarının güncellenmesi, uzman sayısının artırılması ve iş yükünün azaltılmasına yönelik öneriler getirilmiştir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda Türkiye'de ÖÖG tanılama sürecinin geliştirilmesine yönelik çeşitli politika ve uygulama önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
THE DIAGNOSIS OF SPECIFIC LEARNING DISABILITY IN TURKEY Abdulkadir ÇINAR Department of Special Education Programme in education of Individuals with Intellectual Disabilities Graduate School of Anadolu University, May 2025 Doç. Dr. Funda AKSOY The aim of this study is to examine the current practices, encountered problems, and proposed solutions related to the diagnosis process of specific learning disabilities (SLD) based on stakeholder opinions, using the example of the Special Education Evaluation Board (SEEB) established within two Guidance and Research Centers (GRCs) located in a metropolitan province. This study was conducted using the case study design, one of the qualitative research methods, and semi-structured interviews were held with heads of special education departments and SEEB members working at the GRCs. The data were analyzed through content analysis. NVivo15 software was used in the coding and theme creation process. According to the research findings, the themes related to the process were identified as the pre-diagnosis phase, the diagnosis phase, the referral and placement phase, the monitoring phase, general problems in the diagnosis process, proposed solutions, and educational evaluation forms. Stakeholders emphasized the inadequacy of the educational assessment forms used in diagnosis, the workload of GRC personnel, the lack of knowledge among teachers, and families' attitudes toward the diagnosis as the most prominent problems. In order to make the diagnosis process more effective, recommendations were made to raise awareness among teachers and families, update assessment tools, increase the number of specialists, and reduce workload. Based on the findings, various policy and practice recommendations were presented to improve the SLD diagnosis process in Türkiye.