Beden Huzursuzluğu Ölçeği'nin Türkçeye adaptasyonu
Turkish adaptation Of Body Uneasiness Test
- Tez No: 955445
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BENGİ PİRİM DÜŞGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmanın amacı, Massimo Cuzzolaro vd. tarafından 2006 yılında geliştirilen“Beden Huzursuzluğu Ölçeği”nin (Body Uneasiness Test) literatüre kazandırılması ve beden imgesinin farklı boyut ve bakış açılarından araştırılmasına olanak sağlamaktır. Araştırmanın örneklemi 18-25 yaş arasındaki 258 katılımcıdan oluşmaktadır. Katılımcıların yaş ortalaması 21.83'tür (SD=2.20). Katılımcıların 182'si (%70.5) kadın, 73'ü (%28.3) erkek, 1'i (%0.4) diğer ve 2'si (%0.8) belirtmek istemiyorum seçeneklerini işaretlemişlerdir. 182 (%70.5) kişi olmak istediği ideal kiloda olmadığını belirtirken 76 (%29.5) kişi olmak istediği ideal kiloda olduğunu belirtmiştir. Katılımcıların 236'sının (%91.5) herhangi bir bedensel/fiziksel sorunu bulunmamaktadır, 22 (%8.5) kişi ise çeşitli bedensel/fiziksel sorunlar belirtmiştir. Araştırma tamamen gönüllülük esasına dayalı olarak gerçekleştirilmiştir. Veriler toplanırken katılımcılara Onam Formu, Demografik Form, Türkçeye çevirisi yapılmış olan Beden Huzursuzluğu Ölçeği ve 1986 yılında Selim Hovardaoğlu tarafından çeviri ve adaptasyonu gerçekleştirilen Vücut Algısı Ölçeği uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucu adaptasyonu yapılan Beden Huzursuzluğu Ölçeği iki bölüm, 50 madde ve her bir bölümde 5 adet olacak şekilde toplamda 10 alt faktörden oluşmaktadır. İlk bölümün 5 alt faktörünün iç geçerlik katsayıları .75-.93, ikinci bölümün 5 faktörü arasındaki iç geçerlik katsayıları ise .73-.87 arasındadır. İki ölçek arasındaki ilişki, yakınsak geçerlik kapsamında Pearson korelasyon analizi kullanılarak değerlendirilmiştir. Beden Huzursuzluğu Ölçeği ile Vücut Algısı Ölçeği arasında negatif yönlü ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. İlk bölümdeki 5 alt faktörün korelasyon katsayıları -.32- -.60, ikinci bölümdeki 5 alt faktörün korelasyon katsayıları ise -.38- -.57 arasındadır. Bu bulgular, iki ölçeğin ilişkili yapıları ölçtüğüne dair geçerlik kanıtı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to adapt the Body Uneasiness Test (BUT), developed by Massimo Cuzzolaro et al. (2006), into Turkish and to provide a multidimensional evaluation of body image. The sample included 258 participants aged 18 to 25 (M = 21.83, SD = 2.20). Among them, 70.5% were female, 28.3% male, 0.4% identified as“other,”and 0.8% chose not to disclose their gender. While 70.5% reported not being at their ideal body weight, 29.5% indicated they were. Furthermore, 91.5% reported having no physical or body-related problems. Participation was voluntary. Individuals completed an Informed Consent Form, a Demographic Information Form, the Turkish-translated BUT, and the Body Image Scale adapted by Selim Hovardaoğlu (1986). The adapted version of the BUT includes 50 items and 10 sub-factors, divided into two sections. Cronbach's alpha values ranged from .75 to .93 for the first section and from .73 to .87 for the second, indicating high internal consistency.Convergent validity was assessed via Pearson correlation with the Body Image Scale. A significant negative correlation was observed (r = -.32 to -.60 in section one; r = -.38 to -.57 in section two), supporting the validity of the adapted test for evaluating body image concerns.