Duygusal zekanın dönüşümcü liderlik üzerindeki etkileri üzerine bir araştırma
A study on the effects of emotional intelligence on tranformational leadership
  1. Tez No: 955444
  2. Yazar: SENA NİGAR GÜLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVCAN PINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Günümüzde sadece sosyal hayatta değil, iş hayatında da duygusal zeka kavramı öne çıkmaktadır. İnsan duygu ve ihtiyaçları günümüz iş hayatında verimliliği artırmak için ön plana çıkmakta ve bu liderleri geleneksel yöneticilik anlayışından kopararak değişim ve dönüşüme yönelmeleri konusunda teşvik etmektedir. Duygusal zekanın dönüşümcü liderlik üzerindeki etkisini ele alan bu çalışma, kendi duygularını anlayıp yönetebilen bireylerin iş yaşamlarında daha başarılı olduğunu ve başkalarının duygularını kavrayarak yöneten liderlerin takipçileri üzerinde güçlü bir dönüşümcü etki yarattığını göstermeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmada, yöneticilerin duygusal zekalarının, dönüşümcü liderlik davranışları üzerinde nasıl etkisi olduğu ele alınmıştır. Araştırma, nicel veri toplama yöntemini kullanarak gerçekleştirilmiştir ve bu veriler anket formları aracılığıyla toplanmıştır. Araştırma verileri Türkiye'de çeşitli sektörlerde görev alan yöneticilerden toplanmış ve SPSS ve AMOS programları ile analiz edilmiştir. Sonuçlar, duygusal zekanın dönüşümcü liderlik davranışları üzerinde anlamlı etkileri olduğunu göstermektedir. Duygusal zeka ve dönüşümcü liderlik davranışları sonradan geliştirilebilir kavramlardır. İşletmelerin bu farkındalığa ulaşmalarının ve bu gelişimi sağlayabilecekleri ortamları hazırlayarak çalışanlarını teşvik etmelerinin, uzun vadede verimliliklerini artırmaya olumlu katkıları olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the concept of emotional intelligence comes to the fore not only in social life but also in business life. It comes to the fore in order to increase human emotions and daily work change and encourages them to break away from this democratic management approach and turn to change and transformation. This study, which focuses on the transformational management of emotional intelligence, manages to show that it creates a strong transformational effect on the cells that can expand and manage themselves, to be more successful in their business lives and to understand how they can expand. In this study, it is discussed how the emotional intelligence of managers and manager candidates affects their transformational leadership behaviors. The research was conduted using the quantitative data collection method and these data were collected through survey forms. Research data was collected from managers working in various sectors in Turkey and analyzed with SPSS and AMOS programs. The results Show that emotional intelligence has significant effects on transformational leadership behaviors. Emotional intelligence and transformational leadership behaviors are concepts that can be developed later. It is thought that businesses reaching this awareness and encouraging their employees by creating environments where they can achieve this development may have a positive contribution to increasing their productivity in the long term.