Vergilemede yeni bir dönem: Yapay zekâ uygulamaları
A new era in taxation: Artificial intelligence applications
- Tez No: 877184
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLİN TABAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye ve Mali Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Dijitalleşme süreci ile birlikte vergi idareleri, yapay zekâ destekli vergileme uygulamalarının kullanılması konusunda büyük bir dönüşüm içine girmişlerdir. Vergi denetimi, vergi tahsilatı gibi vergilemenin çeşitli süreçlerinde yapay zekâ destekli vergileme uygulamaları geliştirilmeye başlanmıştır. Vergileme uygulamalarında yapay zekâ kullanımın getireceği önemli katkılar ile, yapay zekâ teknolojisinin kullanımı sırasında karşılaşılacak birtakım zorluklar da bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, vergilemede yapay zekâ uygulamalarını değerlendirmektir. Bu amaçla çalışmada öncelikle dijitalleşmeyle birlikte ülkemizde hayata geçirilen vergileme uygulamaları ele alınmış, akabinde yapay zekânın tarihçesi ve kavramsal çerçevesi incelenmiştir. Daha sonra vergi idarelerinde yapay zekâ teknolojisi kullanımı ve sonuçları ele alınmıştır. Bu kapsamda ülkemizde ve seçilmiş bazı ülkelerde vergileme uygulamalarında kullanılan yapay zekâ teknolojileri hakkında bilgiler verilmiştir. Son olarak yapay zekâ teknolojisinin vergileme uygulamalarına entegrasyonu sürecinde yaşanılması muhtemel zorluklara değinilmiştir. Yapay zekâ teknolojisinin diğer alanlarda olduğu gibi, vergileme alanında da bir dönüşüm sürecini başlatacağı ortadadır. Yapay zekâ teknolojisinin vergileme uygulamalarına entegrasyonu sırasında karşılaşılabilecek zorlukların aşılabilmesi adına çalışmalar yapılması, vergi idaresinin modernizasyonu ve vergi gelirlerinin korunması açısından oldukça önemlidir. Yapay zekâ teknolojisi ile ilgili yasal düzenlemelerin yetersizliği, sistemsel bir açıklık durumunda mükellef bilgilerinin ifşa edilme tehlikesi, işsizlik sorunu gibi konuların da bundan sonraki süreçte üzerinde önemle durulması gereken konular olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the process of digitalization, tax authorities have undergone a significant transformation in the adoption of AI-supported tax applications. AI-supported tax applications are being developed for various processes such as tax auditing and collection. The aim of this study is to evaluate AI applications in taxation. To achieve this goal, the study first discusses taxation applications implemented in our country with digitalization, followed by an examination of the history and conceptual framework of artificial intelligence. Subsequently, the use of AI technology in tax administrations and its outcomes are discussed. Within this scope, information is provided on AI technologies used in taxation applications in our country and selected other countries. Finally, the potential challenges during the integration of AI technology into taxation applications are addressed. It is evident that AI technology, as in other fields, will initiate a transformation process in taxation. Conducting studies to overcome the challenges that may arise during the integration of AI technology into taxation applications is crucial for the modernization of tax administration and the preservation of tax revenues. Issues such as inadequate legal regulations related to AI technology, the risk of disclosing taxpayer information in case of system vulnerabilities, and unemployment problems should be carefully addressed in future processes.