Çağdaş sanatta iç gerçekliğin bir ifadesi olarak bilinçdışı imgeler
Unconscious images as an expression of inner reality in contemporary art
- Tez No: 955472
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞAH BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma, bilinçdışı kavramını sanatla bağlantılı olarak ele almayı ve bu bağlam içinde sanatçının iç gerçekliği ile buluşturmayı amaçlamaktadır. Bilinçdışı kavramı, 19. Yüzyıl sonu 20. Yüzyıl başından itibaren felsefe, psikoloji, edebiyat ve sanat alanlarında büyük bir soru işareti oluşturmuş ve günümüzde hala sürdürülmeye devam etmektedir. Bilinçdışı, insanın düşünce ve duygularının bilinçli zihin tarafından yönetilen kısmından öte örtük bir alanı temsil eder. Bu alan, Sigmund Freud'un psikanalisttik teorisi ile ortaya konmuş insan davranışları ve yaratıcılığı üzerinde derin bir etkisi olduğu bilinmektedir. Araştırma, bilinçdışı kavramının sanattaki rolünü anlamamızı ve bu rolün sanatçının yapıtlarında ortaya çıkış hallerine odaklanmamızı sağlamıştır. Sanatçı, bilinçdışının görünmeyen katmanlarını keşfetmek amacıyla, kendine ait verileri toplayıp sanatına yansıtmıştır. Bu anlamda renk, form ilişkisinde ortaya çıkan estetik tavrın, sanatçının iç gerçekliğine bakışımızı yönlendiren ve onu daha iyi anlamamızı sağlayacak bulgular ortaya atılması hedeflenmiştir. Sanatın, bilinçdışı ile olan ilişkisi, farklı sanat disiplinleriyle desteklenmektedir. Psikoloji ve sanat teorileri ile açığa kavuşturulmuştur. Sanatçıların bu bağlamda yaptıkları eserlerin incelemeleri ile zenginleştirilmiştir. Bu araştırma, Sürrealizmle birlikte ortaya çıkan bilinçdışı kavramını anlamamıza yardımcı olurken, Rönesans döneminden günümüze uzanan rüya teması ile destekleyerek insanın iç gerçekliğine yaklaşmamızı, yapıtlar aracılığıyla bir tür zihin okumamızı yapmamızı sağlar. Zihnin bilinçdışı ile olan bağlantısının bireyin her türlü eylem ve düşüncelerini etkileyen bir boyut olarak sanatçının da dünyasını etkileyen önemli bir unsur olduğu ortaya koyulacaktır. Araştırmanın özgünlüğünü oluşturan bu bağlam; sanat, bilinçdışı ve zihin kavramları arasında gidip gelen bir çatının altında sanatçıyı eserleri ve iç gerçekliği ile ele alacaktır. Sanatın insan psikolojisi ve kimliği üzerindeki derin etkilerini daha geniş bir bağlamda açığa çıkararak, sanatın insan varoluşunun anlamına önemli bir katkı sağladığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the concept of the unconscious as it relates to art and, in doing so, to relate this to the inner reality of the artist. The concept of the unconscious has been a major question mark in the fields of philosophy, psychology, literature, and art since the late 19th and 20th centuries, and continues to be so today. The unconscious is a hidden area beyond the part of human thought and feeling that is controlled by the conscious mind. This area is known to have a profound effect on human behaviour and creativity, as was revealed by the psychoanalytic theory od Sigmund Freud. The research enabled an understanding of the role of the concept of the unconscious in art and a focus on how this role emerges in the artist's work. The artist collected her data and reflected it in her art to discover the invisible layers of the unconscious. In this sense, it aims to reveal insights that will allow us to see and better understand the the aesthetic attitude that emerges when colour and form are related to the artist's inner reality. The relationship between art and the unconscious is supported by various art disciplines. It has been clarified by philosophy and art theory. It has been enriched by the study of the works created by artists in this context. While this research helps us to understand the concept of the unconscious that emerged with surrealism, it also supports us with the dream theme, which extends from the Renaissance period to the present day, allowing us to approach the inner reality of man and carry out a kind of mind reading through works. It will be shown rhat the connection between the mind and the unconscious is an important element that influences the artist's world, as a dimension that affect all kinds of actions an thoughts of the individual. In this context, which constitutes the originality of the research, will discuss the artist with her works and her inner reality under a roof that oscillates between the concepts of art, the unconscious, and the mind. By revealing the profound effect of art on human psychology and identity in a wider context, art is shown to make a significant contribution to the meaning of human existence.