Doğal afetlerin finansmanı ve ekonomiye etkileri: Türkiye özelinde bir inceleme
Financing of natural disasters and their effects on the economy: Case of Türkiye
- Tez No: 955476
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EMRE BİBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de doğal afetlerin ekonomi üzerindeki etkilerini ve bu afetlerin finansmanına ilişkin uygulamaları incelemektedir. 1999–2023 yılları arasında meydana gelen büyük depremler örnek alınarak afetlerin kamu maliyesi, istihdam, üretim ve sigorta sistemi üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Bulgular, mevcut afet finansman yapısının büyük oranda müdahale odaklı olduğunu, afet öncesi risk azaltma stratejilerinin ise yetersiz kaldığını ortaya koymaktadır. Bu kapsamda Zorunlu Deprem Sigortası sisteminin genişletilmesi, alternatif finansman araçlarının geliştirilmesi ve yerel yönetimlerin afet hazırlık kapasitelerinin artırılması gibi politik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the economic impacts of natural disasters in Türkiye and the existing mechanisms for financing disaster-related costs. Focusing on major earthquakes between 1999 and 2023, the research analyzes their effects on public finance, employment, production, and insurance systems. Findings indicate that Türkiye's disaster financing framework is largely reactive, with insufficient investment in risk reduction before disasters occur. The study proposes policy recommendations such as expanding the scope of compulsory earthquake insurance, developing alternative financing tools, and strengthening the disaster preparedness capacities of local governments.