Esnek çalışma uygulamalarına yönelik tutumun örgütsel bağlılık ve iş tatminine etkisi: Kısmi süreli çalışan öğrenciler üzerine bir devlet üniversitesi uygulaması
The impact of attitudes toward flexible work practices on organizational commitment and job satisfaction: A public university sample on part-time student
  1. Tez No: 955477
  2. Yazar: İBRAHİM İLK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN AYDINTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Çalışma kavramı insanlık tarihi kadar eski olup bireylerin yaşamlarını sürdürebilmeleri için temel bir olgu olarak var olmuştur. Tarih boyunca değişim ve dönüşüm geçiren çalışma kavramı, özellikle son yüzyılda teknolojik gelişmeler, küreselleşme, dijitalleşme, ekonomik buhranlar, pandemi ve kriz dönemleri gibi etkenlerle hızlı bir dönüşüm yaşamıştır. Zamansal ve mekânsal sınırlara sahip geleneksel yöntemlerin yerini esnek çalışma uygulamaları almıştır. Araştırmalar, bu uygulamaların örgütsel bağlılık, iş tatmini ve çalışan performansı gibi unsurları etkilediğini ortaya koymaktadır. Artan küresel rekabet, insan kaynaklarının etkin yönetimini örgütler için stratejik bir gereklilik hâline getirmiştir. Bu çalışmanın temel amacı esnek çalışanların esnek çalışma uygulamalarına yönelik tutumlarının örgütsel bağlılık ve iş tatminleri üzerindeki etkisinin ne olduğunu ölçmektir. Bu anlamda tez çalışması sırasıyla esnek çalışma, örgütsel bağlılık ve iş tatmini konularını işlemiş, bu kavramlar kuramsal olarak açıklanmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise çalışmanın kapsamı olarak belirlenen Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesinde İŞKUR Gençlik Programı kapsamında üniversitenin idari ve akademik birimlerinde kısmi süreli olarak çalışan öğrencilerin esnek çalışma uygulamalarına karşı tutumlarının örgütsel bağlılık ve iş tatminlerini nasıl etkilediği incelenmiştir. Veri toplama aracı olarak anket çalışması yapılmıştır. Söz konusu anket sırasıyla, çalışanların demografik özellikleri, esnek çalışma uygulamalarına yönelik tutum ölçeği, örgütsel bağlılık ölçeği ve iş tatmini ölçeklerinden oluşmaktadır. Toplamda 315 kişiyle yapılan anketler, SPSS programı ile analiz edilmiş, esnek çalışma uygulamalarının örgütsel bağlılığı anlamlı bir şekilde etkilemediği, örgütsel bağlılığın alt boyutları olan duygusal bağlılığı ve devam bağlılığını anlamlı bir şekilde etkilerken bir diğer alt boyutu olan normatif bağlılığı anlamlı bir şekilde etkilemediği, iş tatminini ise anlamlı bir şekilde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of work is as old as human history, serving as a fundamental necessity for individuals to sustain their lives. Throughout history, the notion of work has undergone significant transformations, particularly in the last century due to technological advancements, globalization, digitalization, economic crises, pandemics, and other disruptive factors. Traditional methods bound by temporal and spatial constraints have been replaced by flexible work arrangements. Research indicates that these practices influence organizational commitment, job satisfaction, and employee performance. Increasing global competition has made effective human resource management a strategic imperative for organizations. This study aims to measure the impact of flexible workers' attitudes toward flexible work practices on their organizational commitment and job satisfaction. The thesis examines the concepts of flexible work, organizational commitment, and job satisfaction, providing a theoretical framework for each. The final section investigates how the attitudes of part-time student workers at Ankara Hacı Bayram Veli University—employed under the İŞKUR Youth Program in administrative and academic units—affect their organizational commitment and job satisfaction. Data were collected via a survey comprising demographic questions, scales measuring attitudes toward flexible work, organizational commitment, and job satisfaction. Responses from 315 participants were analyzed using SPSS. The results revealed that flexible work practices did not significantly affect overall organizational commitment but did influence its sub-dimensions: affective commitment and continuance commitment were significantly impacted, whereas normative commitment was not. Additionally, flexible work practices significantly affected job satisfaction.