Arap Baharı sonrası Almanya'ya yapılan göçlerde İslamofobi ve medyanın etkisi
- Tez No: 955532
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAHMAT ULLAH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tez, 2010 yılında başlayan Arap Baharı sonrasında Almanya'ya yönelen göç hareketlerinin, İslamofobi bağlamında toplumsal etkilerini ve medyanın bu süreçteki rolünü incelemektedir. Arap Baharı'nın yol açtığı iç savaşlar, siyasi istikrarsızlık ve ekonomik çöküş neticesinde Avrupa'ya, özellikle de Almanya'ya yönelen göç dalgaları; sosyal uyum, entegrasyon ve önyargılar gibi birçok sorunu beraberinde getirmiştir. Çalışma, hem geleneksel medya hem de sosyal medya platformlarında yer alan söylemlerin, Almanya'daki Arap kökenli Müslüman göçmenlerin toplumsal kabulü üzerindeki etkilerini analiz etmektedir. Bu kapsamda, sosyal dışlanma, konaklama zorlukları, işgücü piyasasındaki ayrımcılıklar, eğitimde eşitsizlik ve kadınlara yönelik çoklu ayrımcılık gibi sorunlar detaylı şekilde ele alınmıştır. Araştırmanın temelini söylem analizi yöntemi oluşturmakta; medya içerikleri, haber dili ve kullanılan imgeler üzerinden İslamofobik temsillerin ne şekilde üretildiği incelenmektedir. Çalışma, yalnızca içerik analizine değil, aynı zamanda medya söylemlerinin toplumsal ve siyasal bağlamda nasıl şekillendiğine odaklanmıştır. Bu sayede, medya temsillerinin kamuoyunu yönlendirme ve göçmenlere ilişkin algıyı dönüştürme gücü vurgulanmaktadır. Kuramsal olarak Çerçeveleme Teorisi'ne dayanan tezde, medyanın belirli temaları nasıl ön plana çıkardığı, hangi unsurları geri planda bıraktığı ve bu tercihlerle nasıl bir toplumsal algı inşa ettiği analiz edilmiştir. Ayrıca PEGIDA gibi aşırı sağ hareketlerin söylemlerinin medyada nasıl yer bulduğu ve bu yolla İslamofobi'nin meşrulaştırılması da değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, bu tez Arap Baharı sonrası göç olgusunu, medya söylemleri ve toplumsal algı çerçevesinde ele alarak İslamofobi'nin Almanya'daki yansımalarını derinlemesine analiz etmektedir. Çalışma, çok kültürlü toplum yapısının sürdürülebilirliği ve sosyal uyum politikalarına eleştirel katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the social effects of migration movements to Germany after the Arab Spring that started in 2010 in the context of Islamophobia and the role of the media in this process. As a result of the civil wars, political instability and economic collapse caused by the Arab Spring, waves of migration to Europe, especially to Germany, have brought many problems such as social cohesion, integration and prejudices. The study analyzes the effects of discourses in both traditional media and social media platforms on the social acceptance of Arab Muslim migrants in Germany. In this context, problems such as social exclusion, accommodation difficulties, discrimination in the labor market, inequality in education and multiple discrimination against women are discussed in detail. The basis of the study is discourse analysis, which examines how Islamophobic representations are produced through media content, news language and the images used. The study focuses not only on content analysis but also on how media discourses are shaped in the social and political context. In this way, the power of media representations to shape public opinion and transform perceptions of immigrants is emphasized. The thesis, which is theoretically based on the Framing Theory, analyzes how the media foregrounds certain themes, which elements it leaves in the background and what kind of social perception it constructs with these choices. In addition, how the discourses of far-right movements such as PEGIDA are covered in the media and the legitimization of Islamophobia in this way are also evaluated. In conclusion, this thesis analyzes the reflections of Islamophobia in Germany in depth by addressing the phenomenon of migration after the Arab Spring within the framework of media discourses and social perception. The study aims to make a critical contribution to the sustainability of multicultural society and social cohesion policies.