Kasten öldürme suçu nedeniyle ceza infaz kurumunda bulunan erkek hükümlüler ile suç geçmişi olmayan erkek bireylerin dürtüsellik, duygu düzenleme becerileri ve empatik eğilimler açısından karşılaştırılması
A comparative study of impulsivity, emotion regulation skills, and empathic tendencies between male inmates convicted of intentional homicide and males without criminal history
- Tez No: 955556
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANİFE YILMAZ ÇENGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırma, kasten öldürme suçu nedeniyle ceza infaz kurumunda bulunan erkek hükümlüler ile suç geçmişi olmayan erkek bireylerin dürtüsellik, duygu düzenleme becerileri ve empatik eğilimler açısından karşılaştırılmasını amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında, katılımcılara Barratt Dürtüsellik Ölçeği Kısa Formu (BIS-11-KF), Duygu Düzenleme Becerileri Ölçeği (DDBÖ) ve Empatik Eğilim Ölçeği (EEÖ) uygulanmıştır. Araştırmanın örneklemini, Marmara 3 No'lu ve Marmara 7 No'lu L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumlarında bulunan 150 hükümlü ile suç geçmişi olmayan 140 birey oluşturmuştur. Psikiyatrik tanıya sahip 46 katılımcının verisi elendikten sonra analizler 120 hükümlü ve 124 kontrol grubu katılımcısı ile yürütülmüştür. Veriler cezaevi grubunda yüz yüze görüşmelerle, kontrol grubunda ise çevrimiçi olarak toplanmıştır. Analizlerde SPSS-25 programı kullanılmış; grup karşılaştırmaları için parametrik ve parametrik olmayan testler ile korelasyon analizleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, hükümlü grubunun motor dürtüsellik düzeyleri anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur. Ayrıca suç geçmişi olmayan bireylerin duygu düzenleme becerileri puanlarının daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Empatik eğilim puanlarında ise iki grup arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Hükümlü grubunda dürtüsellik ile duygu düzenleme ve empatik eğilim arasında negatif yönlü, duygu düzenleme ile empatik eğilim arasında ise pozitif yönlü anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Benzer şekilde kontrol grubunda da dürtüsellik ile duygu düzenleme becerileri ve empatik eğilim arasında anlamlı negatif bir ilişki gözlemlenmiştir. Araştırmada duygu düzenleme becerileri, dürtüsellik ve empatik eğilim puanlarının bazı sosyo-demografik değişkenler (eğitim düzeyi, medeni durum, gelir düzeyi, aile üyeleriyle ilişki, madde kullanımı gibi) açısından farklılaştığı gözlemlenmiştir. Bulgular, ilgili literatür ışığında tartışılmış; çalışmanın sınırlılıkları ve gelecek araştırmalar için öneriler sunulmuştur. Sonuçlar, ilgili literatür çerçevesinde ele alınarak yorumlanmış, çalışmanın sınırlılıkları tartışılmış ve gelecekteki araştırmalar için çıkarımlarda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare male inmates convicted of intentional homicide with males without a criminal history in terms of impulsivity, emotion regulation skills, and empathic tendencies. Participants were assessed using the Barratt Impulsiveness Scale Short Form (BIS-11-SF), the Emotion Regulation Skills Questionnaire (ERSQ), and the Empathic Tendency Scale (ETS). The sample consisted of 150 inmates from Marmara Type L Closed Penal Institutions No. 3 and No. 7 and 140 individuals with no criminal background. After excluding 46 participants with psychiatric diagnoses, the analysis was conducted with 120 inmates and 124 participants from the non-criminal group. Data collection was performed through face-to-face interviews with inmates and online platforms for the control group. Analyses were carried out using SPSS-25, including both parametric and non-parametric group comparison tests and correlation analyses. Results revealed that the inmate group had significantly higher motor impulsivity scores. Moreover, individuals with no criminal history scored significantly higher in emotion regulation. However, no significant difference was found between the two groups in terms of empathic tendency scores. In the inmate group, impulsivity showed a significant negative correlation with both emotion regulation skills and empathic tendencies, while emotion regulation was positively correlated with empathic tendencies. Similarly, a significant negative correlation between impulsivity and emotion regulation and empathic tendencies was also found in the non-criminal group. In the study, it was observed that scores on emotion regulation skills, impulsivity, and empathic tendencies varied according to certain socio-demographic variables such as educational level, marital status, income level, relationships with family members, and substance use.The findings are discussed in light of the existing literature, and the study's limitations and suggestions for future research are presented.