Dijital dönüşümün e-müşteri fayda algısına etkisinde sürdürülebilir pazarlama yöneliminin aracılık rolünün belirlenmesi
Determining the mediating role of sustainable marketing orientation in the effect of digital transformation on e-customer benefit perception
- Tez No: 955584
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT BAŞAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Günümüzde dijital dönüşüm, işletmelerin pazarlama stratejilerinden müşteri deneyimlerine kadar birçok alanda köklü değişiklikler yapmasına neden olmaktadır. Özellikle e-ticaretin ve dijital platformların yaygınlaşması, müşterilerin ürün ve hizmetlere dair algılarını, beklentilerini ve satın alma davranışlarını önemli ölçüde dönüştürmektedir. Bu bağlamda, müşterilerin dijital ortamda algıladıkları fayda, işletmelerin rekabet gücünü ve müşteri sadakatini doğrudan etkilemektedir. Bu çalışmada, dijital dönüşümün e-müşteri fayda algısı üzerindeki etkisi incelenmiş ve bu etkide sürdürülebilir pazarlama yöneliminin aracılık rolü araştırılmıştır. Araştırmanın amacı, dijital dönüşüm stratejilerinin müşterilere sağladığı faydayı artırma sürecinde sürdürülebilir pazarlama uygulamalarının nasıl bir köprü görevi gördüğünü ortaya koymaktır. Nicel araştırma yönteminin benimsendiği bu çalışmada, Türkiye genelinde farklı sektörlerde faaliyet gösteren işletmelerin e-müşterileriyle çevrim içi anket çalışması yapılmıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda yapısal eşitlik modellemesi (SEM) ile analiz gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçları, dijital dönüşümün e-müşteri fayda algısını olumlu yönde etkilediğini ve bu ilişkide sürdürülebilir pazarlama yöneliminin anlamlı bir aracılık rolü üstlendiğini ortaya koymuştur. Bu bulgular, işletmelerin dijitalleşme süreçlerini sadece teknolojik bir dönüşüm olarak değil, aynı zamanda sürdürülebilir pazarlama perspektifinden de ele alması gerektiğini göstermektedir. Böylece hem çevresel ve toplumsal duyarlılık güçlendirilmekte hem de e-müşterilere sunulan değer artırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, digital transformation is causing businesses to make radical changes in many areas, from marketing strategies to customer experiences. In particular, the spread of e-commerce and digital platforms is significantly transforming customers' perceptions, expectations and purchasing behaviors about products and services. In this context, the benefits perceived by customers in the digital environment directly affect the competitiveness and customer loyalty of enterprises. In this study, the effect of digital transformation on e-customer benefit perception was examined and the mediating role of sustainable marketing orientation was investigated in this effect. The aim of the research is to reveal how sustainable marketing practices serve as a bridge in the process of increasing the benefits of digital transformation strategies to customers. In this study, where the quantitative research method was adopted, an online survey study was conducted with e-customers of enterprises operating in different sectors throughout Turkey. In accordance with the obtained data, analysis was carried out with structural equation modeling (SEM). The research results have shown that digital transformation positively affects the perception of e-customer benefits and that sustainable marketing orientation plays a meaningful intermediary role in this relationship. These findings show that enterprises should consider digitalization processes n Ot only as a technological transformation, but also from a sustainable marketing perspective. Thus, both environmental and social sensitivity are strengthened and the value offered to e-customers is increased.