Fermente gıdaların spesifik diyetlere entegrasyonu
Integration of fermented foods into specific diets
- Tez No: 955585
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUZAFFER ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Nutrition and Dietetics, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırma, fermente edilmiş gıdaların çeşitli beslenme biçimlerine nasıl dâhil edilebileceğini kapsamlı biçimde analiz etmeyi hedeflemektedir. Probiyotik ve prebiyotik açısından zengin olan bu gıdalar, sindirim sistemini desteklemeleri, bağışıklığı kuvvetlendirmeleri ve genel sağlık üzerindeki olumlu etkileriyle ön plana çıkmaktadır. Ketojenik, Akdeniz, Paleo diyetleri ile Aralıklı oruç uygulamaları gibi günümüzde sıkça tercih edilen beslenme modellerinde fermente ürünlerin rolü giderek daha da artmaktadır. Ancak bu ürünlerin söz konusu diyet sistemlerine dahil edilme süreci; bireysel tüketim alışkanlıkları, porsiyonlama, kişisel tercihler, kültürel alışkanlıklar ve bilgi eksiklikleri gibi pek çok faktörden etkilenmektedir. Araştırma sürecinde nitel bir yaklaşım benimsenmiş ve veri toplamak amacıyla yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Konusunda uzman katılımcılarla yapılan mülakatlardan elde edilen veriler, tematik analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, fermente ürünlerin genel olarak çeşitli diyetlerle uyum gösterdiğini ve sağlık açısından pek çok yarar sunduğunu ortaya koymuştur. Bununla birlikte, bu ürünlerin daha planlı, bilinçli ve sistemli bir şekilde beslenme programlarına entegre edilmesinin gerekli olduğu vurgulanmaktadır. Özellikle porsiyon miktarlarının belirlenmesi, ev yapımı ve katkısız ürün tercihi, ürün çeşitliliğinin artırılması ve tüketim sınırlarının belirlenmesi gibi uygulama önerileri öne çıkmaktadır. Geleceğe yönelik olarak, fermente gıdaların kişiselleştirilmiş beslenme modellerinde daha fazla yer bulacağı ve bu alandaki gıda teknolojisi çalışmalarının artacağı öngörülmektedir. Bu tez çalışması, fermente gıdaların diyet sistemlerine entegrasyonu sırasında karşılaşılan olanakları ve engelleri detaylı bir biçimde inceleyerek, hem akademik alana katkı sağlamayı hem de uygulayıcılara yönelik pratik öneriler sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to thoroughly analyze how fermented foods can be incorporated into various dietary patterns. Rich in probiotics and prebiotics, these foods stand out for their ability to support digestive health, strengthen the immune system, and contribute positively to overall well-being. In contemporary nutrition trends such as the ketogenic diet, Mediterranean diet, Paleo diet, and intermittent fasting, fermented products are playing an increasingly significant role. However, integrating these items into dietary practices is influenced by numerous factors, including individual consumption habits, portion control, personal preferences, cultural norms, and levels of nutritional awareness. A qualitative research approach was adopted in this study, with data collected through semi-structured interviews. Insights gathered from experts in the field were analyzed using thematic analysis. The findings revealed that fermented foods generally align well with different diet models and offer numerous health benefits. Nevertheless, it is emphasized that their inclusion in nutritional routines should be more strategic, informed, and systematic. Key implementation suggestions highlighted in the results include portion recommendations, the preference for homemade and additive-free products, expanding product variety, and setting clear consumption limits. Looking ahead, it is anticipated that fermented foods will play a more prominent role in personalized nutrition plans, with innovations in food technology further diversifying the field. This thesis contributes to academic knowledge by addressing both the opportunities and challenges encountered in the integration of fermented foods into dietary systems, while also offering practical guidance for professionals in the field.