The consequences of women workplace culture in Arabic-speaking countries
Arapça konuşulan ülkelerde kadın işyeri kültürünün sonuçları
- Tez No: 955633
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLIHAN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez, Arapça konuşulan ülkelerde kadınların karşılaştığı karmaşık ve çok boyutlu işyeri kültürünü incelemekte; özellikle köklü kültürel, dini ve toplumsal normların kadınların mesleki fırsatlarını, karşılaştıkları zorlukları ve kariyer sonuçlarını nasıl şekillendirdiğine odaklanmaktadır. Toplumsal cinsiyet eşitliği bağlamında konumlandırılan bu çalışma, bireysel irade, örgütsel dinamikler ve toplumsal beklentilerin kesişiminde kadınların liderliğe erişimlerini, duygusal iyi oluşlarını ve uzun vadeli kariyer gelişimlerini nasıl etkilediğini eleştirel bir bakış açısıyla analiz etmektedir. Niteliksel fenomenolojik bir yöntemle yürütülen bu araştırma, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Ürdün gibi ülkelerde teknoloji, finans, sağlık ve eğitim gibi çeşitli sektörlerde çalışan on profesyonel kadının yaşanmış deneyimlerine dayanmaktadır. Yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla toplanan zengin anlatılar, tematik analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Bu analiz süreci sonucunda sekiz temel tema ortaya çıkmıştır: cinsiyete dayalı ayrımcılık, liderliğe erişimde engeller, duygusal emek, algılanan işyeri yükleri, örgütsel destek mekanizmaları, cinsel taciz, iş-yaşam dengesi mücadelesi ve ailevi ile evlilikle ilgili beklentilerin etkisi. Araştırma sonuçları, kadınların iş yaşamında sürekli olarak cinsiyet temelli önyargılar, sınırlı liderlik fırsatları, adaletsiz işyeri politikaları ve geleneksel cinsiyet rollerini profesyonel ortamlarda dengelemeye çalışmanın getirdiği psikolojik yükle karşılaştıklarını ortaya koymaktadır. Bu engeller, yalnızca kariyer duraklamasına ve tükenmişliğe değil, aynı zamanda yüksek işten ayrılma oranlarına ve kadın yeteneklerinin iş gücünde yetersiz kullanılmasına yol açmaktadır. Ayrıca, araştırma kadınların kişisel hedeflerini kültürel olarak öncelik verilen ailevi rollerle dengelemeye çalışırken yaşadıkları çifte baskının, kariyer hedeflerinden vazgeçmelerine veya bu hedefleri ertelemelerine neden olduğunu göstermektedir. Tüm bu zorluklara rağmen, çalışma aynı zamanda ilerleme ve umut vadeden alanları da ortaya koymaktadır. Suudi Arabistan Vizyon 2030 gibi reform girişimleri ve tabandan yükselen kapsayıcılık talepleri, toplumsal cinsiyet rolleri etrafındaki söylemi yeniden şekillendirmekte ve politika değişikliklerini teşvik etmektedir. Bu çabalar, genç kuşaklar arasında artan farkındalıkla birleştiğinde, örgütsel kültür ve toplumsal söylemde potansiyel bir dönüşümün habercisi olarak değerlendirilmektedir. Tez, kadınlar için daha kapsayıcı ve adil bir iş ortamı yaratmaya yönelik somut önerilerle son bulmaktadır. Bu öneriler arasında şeffaf işyeri politikalarının uygulanması, esnek çalışma düzenlemeleri için kurumsal destek, yapılandırılmış mentorluk programlarının geliştirilmesi ve kültürel hassasiyet içeren örgütsel reformlar yer almaktadır. Kültürel, psikolojik ve ekonomik perspektifleri bir araya getiren bu çalışma, Arapça konuşulan iş ortamlarında kadınların karşılaştığı benzersiz engelleri anlamak için kapsamlı bir çerçeve sunmakta ve küresel iş gücü piyasalarında toplumsal cinsiyet eşitliği literatürüne katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the complex and multifaceted workplace culture encountered by women in Arabic-speaking countries, with a particular focus on how deeply embedded cultural, religious, and societal norms shape their professional opportunities, challenges, and career outcomes. Situated within the broader discourse of gender equity, the research critically examines the intersection of individual agency, organizational dynamics, and societal expectations that collectively influence women's access to leadership, emotional well-being, and long-term career development. Using a qualitative phenomenological methodology, the study is grounded in the lived experiences of ten professional women working across diverse sectors such as technology, finance, healthcare, and education in countries including Saudi Arabia, the United Arab Emirates, Egypt, and Jordan. Semi-structured interviews were conducted to capture rich narratives, which were then analyzed using thematic analysis. This process led to the identification of eight central themes: gender-based discrimination, leadership barriers, emotional labor, perceived workplace burdens, organizational support mechanisms, sexual harassment, work-life balance struggles, and the influence of familial and marital expectations. Findings reveal that women consistently face persistent gender biases, limited leadership opportunities, inequitable workplace policies, and the psychological strain of navigating traditional gender expectations in professional settings. These constraints contribute not only to career stagnation and increased burnout but also to higher rates of attrition and a significant underutilization of female talent in the labor market. Moreover, the study highlights the dual pressures experienced by women as they attempt to balance personal ambition with cultural norms that often prioritize domestic roles, leading many to compromise or abandon career aspirations. Despite these challenges, the study also identifies areas of progress and hope. Initiatives such as Saudi Vision 2030 and growing grassroots advocacy efforts are gradually reshaping conversations around gender roles, encouraging inclusivity, and pushing for policy reforms. These efforts, combined with increasing awareness among younger generations, signal potential shifts in organizational culture and public discourse. The thesis concludes with a set of actionable recommendations aimed at creating more inclusive and equitable professional environments for women. These include the implementation of transparent workplace policies, institutional support for flexible work arrangements, the development of structured mentorship programs, and culturally sensitive organizational reforms. By integrating cultural, psychological, and economic perspectives, this research offers a comprehensive framework for understanding the unique barriers faced by women in Arabic-speaking work contexts and contributes to the growing literature on gender equity in global labor markets.