Çukurova koşullarında ikinci ürün olarak yetiştirilen farklıtatlı sorgum (sorghum bicolor L. moench) çeşitlerinin yemverimi ve kalite özellikleri yönünden karşılaştırılması
Comparison of different sweet sorghum (sorghum bicolor L.moench) varieties grown as second crop in cukurovaconditions in terms of feed efficiency and qualitycharacteristics
- Tez No: 955665
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP İRFAN NAZLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırma Çukurova koşullarında ikinci ürün olarak yetiştirilen farklı tatlı sorgum (Sorghum bicolor L. Moench) çeşitlerinin yem verimi ve kalite özellikleri yönünden karşılaştırılması amacıyla Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Araştırma ve Uygulama Arazisinde tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Araştırmada Dale, Icsv 93046, Erdurmuş, Uzun, Gülşeker, IS 2331, IS 3556 ve Umbrella olmak üzere 8 farklı tatlı sorgum çeşidi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen yeşil ot verimi 2200– 5530.95 kg/da, kuru madde oranı %28.61- 35.02, kuru madde verimi 732.8– 1840.67 kg/da, ham protein oranı %5.57- 7.21, ham protein verimi 43,2- 112.34 kg/da, kül oranı %4.78- 6.2, ADF oranı %30.93- 37.63, NDF oranı %47- 59.55, sindirilebilir kuru madde oranı (SKMO) %59.59- 64.81, kuru madde alımı %2,02- 2,56, nispi yem değeri (NYD) 93.09- 126.26 arasında değişmiştir. Araştırmada en yüksek yeşil ot ve kuru madde verimleri Icsv 93046 çeşidinden elde edilirken en yüksek ham protein oranı ise Uzun çeşidinden elde edilmiş olup, bu çeşidi önemsiz farkla Umbrella izlemiştir. En yüksek ham protein verimi Icsv 93046 çeşidinden elde edilmiş olup, onu önemsiz farkla Umbrella çeşidi izlemiştir. En düşük ADF oranı Umbrella çeşidinden elde edilmiş olup, Umbrella ve Dale çeşitleri arasında ADF oranı bakımından önemli bir fark saptanmamıştır. En düşük NDF oranı Erdurmuş çeşidinden elde edilmiş olup, Erdurmuş, Umbrella ve Dale çeşitleri arasında NDF oranı bakımından önemli bir fark saptanmamıştır. En yüksek NYD ise Umbrella çeşidinden elde edilmiş olup, onu önemsiz farklarla Erdurmuş ve Dale çeşitleri izlemiştir. Bu sonuçlar, Çukurova bölgesi ikinci ürün koşullarında tatlı sorgum bitkisinden sürdürülebilir yem üretimi için Icsv 93046 ve Umbrella çeşitlerinin öncelikli olarak tercih edilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted Research and Implementation area of University of Çukurova Faculty of Agriculture Department of Field Crops according to randomized block design with 3 replications, in order to compare different sweet sorghum (Sorghum bicolor L. Moench) varieties grown as a second crop in Çukurova conditions in terms of forage yield and quality characteristics. 8 different sweet sorghum varieties were used in the research, namely Dale, Icsv 93046, Erdurmuş, Uzun, Gülşeker, IS 2331, IS 3556 and Umbrella. Green forage yield obtained from the research varied between 2200– 5530.95 kg/da, dry matter ratio 28.61%- 35.02, dry matter yield 732.8– 1840.67 kg/da, crude protein content 5.57%- 7.21, crude protein yield 43.2- 112.34 kg/da, ash content 4.78%- 6.2, ADF content 30.93%- 37.63, NDF content 47%- 59.55, digestible dry matter ratio (SKMO) 59.59%- 64.81, dry matter intake (DMI) 2.02%- 2.56, relative feed value (RFV) 93.09- 126.26. The highest green forage and dry matter yields in the research were obtained from Icsv 93046 variety. The highest crude protein ratio was obtained from Uzun variety, followed by Umbrella variety with insignificant difference. The highest crude protein yield was obtained from Icsv 93046 variety, followed by Umbrella variety with insignificant difference. The lowest ADF ratio was obtained from Umbrella variety, and no significant difference was determined between Umbrella and Dale varieties in terms of ADF ratio. The lowest NDF ratio was obtained from Erdurmuş variety, and no significant difference was determined between Erdurmuş, Umbrella and Dale varieties in terms of NDF ratio. The highest NYD was obtained from Umbrella variety, followed by Erdurmuş and Dale varieties with insignificant differences. These results show that Icsv 93046 and Umbrella varieties can be primarily preferred for sustainable feed production from sweet sorghum plant in the second crop conditions of Çukurova region.