Endometrium kanserinde preoperatif endometrial örnekleme, intraoperatif frozen materyali ve nihai patolojinin karşılaştırılması, frozen ve nihai patoloji arasındaki uyumu etkileyen faktörlerin araştırılması
Comparison of preoperative endometrial sampling, intraoperative frozen material, and final pathology in endometrial cancer, investigation of factors affecting the agreement between frozen and final pathology
- Tez No: 955687
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÜSTÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Endometrium kanserinde preoperatif endometrial örnekleme, intraoperatif frozen section (FS) ve nihai parafin patolojisi (NK) arasındaki tanısal uyumu ve bu uyumu etkileyen klinik–patolojik faktörleri değerlendirmek. Gereç ve Yöntem: Tek merkezli, geriye dönük bu çalışmada endometrium kanseri tanılı 137 hastanın verileri incelendi. Preoperatif örnekleme, FS ve NK sonuçları; histolojik tip, grade, myometriyal invazyon (MI), tümör çapı, servikal stromal invazyon, LVSI ve nodal durum açısından karşılaştırıldı. Uyum için Cohen's kappa/ICC, tanısal performans için duyarlılık–özgüllük–PPV–NPV; uyumu etkileyen değişkenler için çok değişkenli lojistik regresyon kullanıldı. Bulgular: Kohortun ortalama yaşı 60,6±10 yıldı; hastaların %80,3'ü menopozdaydı. Nihai patolojide endometrioid tip %87,6, non-endometrioid tip %12,4 oranındaydı.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the diagnostic concordance among preoperative endometrial sampling (PES), intraoperative frozen section (FS), and final paraffin pathology (FP) in endometrial cancer, and to identify clinical–pathological factors associated with discordance. Methods: In this single-center, retrospective study, data of 137 patients with endometrial cancer were analyzed. PES, FS, and FP were compared for histologic type, tumor grade, myometrial invasion (MI), tumor size, cervical stromal invasion, lymphovascular space invasion (LVSI), and nodal status. Concordance was assessed using Cohen's kappa or intraclass correlation coefficient (ICC). Diagnostic performance metrics (sensitivity, specificity, PPV, NPV) were calculated. Multivariable logistic regression explored predictors of concordance. Results: Mean age was 60.6±10.0 years; 80.3% were postmenopausal. On FP, endometrioid histology comprised 87.6%.