Sosyal bilgiler dersinde dijital hikaye kullanımının eleştirel düşünme üzerine etkisi
The effect of using digital stories in social studies course on critical thinking
  1. Tez No: 955696
  2. Yazar: ZÜLAL KİLCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİFE FİGEN ERSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Günümüz karmaşık ve hızla değişen dünyasında öğrencilerin eleştirel düşünme, becerilerini geliştirmek giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Sosyal bilgiler dersi, öğrencilere toplumun yapıları, kültürleri, tarihleri ve coğrafi özellikleri hakkında derinlemesine bilgi verirken aynı zamanda eleştirel düşünme becerilerinin geliştirilmesinde de rol oynar. Sosyal bilgilerin bu rolünü etkili bir şekilde yerine getirmesinde teknoloji kullanılabilecek araçların başında gelmektedir. Eğitim teknolojilerinin önemli bir aracı olan dijital hikayelerin derslerde nasıl kullanıldığı da bu anlamda önem taşıyabilir. Bu kapsamda araştırmanın amacı sosyal bilgiler dersinde dijital hikâye kullanımının öğrencilerin eleştirel düşünme düzeyine etkisini belirlemektir. Araştırmada karma yöntem araştırma desenlerinden iç içe gömülü desen kullanılmıştır. Araştırma 2021-2022 öğretim yılı bahar döneminde Eskişehir il merkezindeki bir devlet okulunun 7. sınıf şubesinde öğrenim gören 91 öğrenci ve aynı okulda görev yapan bir sosyal bilgiler öğretmeninin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri, Cornell Eleştirel Düşünme Becerileri Testi Düzey X (CEDTD-X), yarı yapılandırılmış görüşmeler, sınıf içi gözlemler, öz ve akran değerlendirme formları, Dijital Hikayeler için Dereceli Değerlendirme Ölçeği ve açık uçlu soru formu aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen nicel verilerin analizinde betimsel istatistiksel teknikler uygulanmış olup, dijital hikâye kullanımının öğrencilerin eleştirel düşünme becerileri üzerindeki etkisini belirlemede Kovaryans analizinden (ANCOVA) yararlanılmıştır. Nitel veriler ise içerik analizi ile çözümlenmiştir. Araştırmada dijital hikâye kullanımına dayalı etkinliklerin öğrencilerin eleştirel düşünmelerine katkı sağladığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonunda sonuçlara dayalı olarak uygulamaya ve yapılacak araştırmalara ilişkin öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's complex and rapidly changing world, developing students' critical thinking skills is becoming increasingly important. While social studies courses provide students with in-depth knowledge about the structures, cultures, histories, and geographical features of societies, they also play a role in developing critical thinking skills. Technology stands out as one of the key tools that can effectively fulfill this role of social studies. In this context, how digital stories are used in classes can be significant. Therefore, the research aims to determine the impact of using digital stories in social studies classes on students' levels of critical thinking. A nested embedded design, one of the mixed methods research designs, was used in the study. The research was conducted with the participation of 91 students attending the 7th-grade class of a state school in the center of Eskişehir during the spring semester of the 2021-2022 academic year, and a social studies teacher working in the same school. The data of the research were collected through Cornell Critical Thinking Skills Test Level X, semi-structured interviews, classroom observations, self and peer assessment forms, Graded Assessment Scale for Digital Stories, and an open-ended question form. Descriptive statistical techniques were applied to analyze the obtained quantitative data, and Analysis of Covariance (ANCOVA) was used to determine the effect of digital storytelling on students' critical thinking skills. Qualitative data were analyzed through content analysis. The research concluded that activities based on the use of digital stories contribute to students' critical thinking. Based on the results, recommendations for practice and further research were provided at the end of the study.