Birinci basamak sağlık hizmetlerine başvuran hastaların sağlık anksiyetesi düzeyleri ve siberkondri ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Assessment of the relationship between health anxiety levels and cyberchondria in patients applying to primary health care services
  1. Tez No: 955695
  2. Yazar: MELİHA NUR ARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN HÜSEYİN AVCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Bu çalışma, Antalya ilindeki birinci basamak sağlık hizmetlerine başvuran, 18–65 yaş aralığında olan ve internet kullanan bireylerde sağlık anksiyetesi ve siberkondri düzeylerini belirlemeyi; ayrıca bu iki değişken arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Elde edilen bulgular doğrultusunda, bireylerin bu konulardaki farkındalıklarının artırılmasına ve baş etme stratejilerinin geliştirilmesine katkı sağlanması hedeflenmiştir. Yöntem: Kesitsel ve ilişki arayıcı nitelikte bir araştırmadır. Belirtilen kriterlere uyan toplam 267 birey dahil edilmiştir. Veriler, yüz yüze görüşme yöntemiyle uygulanan üç bölümden oluşan bir anket aracılığıyla toplanmıştır. Anketin ilk bölümünde sosyodemografik bilgi formu; ikinci bölümünde Sağlık Anksiyetesi Ölçeği (SAÖ); üçüncü bölümünde ise Siberkondri Ciddiyet Ölçeği Kısa Formu (CSS-12) yer almıştır. Elde edilen veriler, IBM SPSS Statistics 25.0 programı ile analiz edilmiştir. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 37,56±12,19 yıl olup %53,9'u kadın, %64'ü evli ve %61,8'i üniversite mezunudur. %26,2'si en az bir kronik hastalık tanısı almış, %51,7'sinin ailesinde kronik hastalık, %22,1'inin ise ailesinde kanser öyküsü vardır. Katılımcıların CSS-12 toplam puan ortalaması 30,7±8,01; SAÖ toplam puan ortalaması ise 14,42±7,02'dir. Yaş ile SAÖ'nün“Hastalığın Olumsuz Sonuçları”alt boyutu arasında negatif yönlü, düşük düzeyde anlamlı bir ilişki saptanmıştır (r=-0,137; p=0,025). Öğrenim düzeyi ile CSS-12'nin“Zorlama”alt boyutu arasında anlamlı fark gözlenmiş; lise ve altı mezunu bireylerin daha yüksek puanlar aldığı belirlenmiştir (p=0,010). Kronik hastalık tanısı olan bireylerde CSS-12“Güven Arayışı”, SAÖ“Aşırı Duyarlılık ve Kaygı”ve SAÖ toplam skorları anlamlı şekilde daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to determine the levels of health anxiety and cyberchondria among individuals aged 18–65 who used the internet and applied to primary health care services in Antalya. Additionally, it sought to examine the relationship between these two variables and contribute to raising awareness and improving coping strategies among individuals. Method: This cross-sectional and correlational study included a total of 267 participants who met the inclusion criteria. Data were collected through a structured, three-part questionnaire administered via face-to-face interviews. The first part included a sociodemographic data form, the second part consisted of the Health Anxiety Inventory (HAI), and the third part comprised the Cyberchondria Severity Scale–Short Form (CSS-12). Data analysis was performed using IBM SPSS Statistics version 25.0. Results: The participants' mean age was 37.56±12.19 years; 53.9% were female, 64% were married, and 61.8% were university graduates. Among the participants, 26.2% had at least one chronic disease, 51.7% had a family history of chronic illness, and 22.1% had a family history of cancer. The mean CSS-12 score was 30.7±8.01 and the mean HAI score was 14.42±7.02. A weak negative correlation was found between age and the“Negative Consequences”subscale of HAI (r=-0.137; p=0.025). Participants with lower educational levels scored higher in the“Compulsion”subscale of CSS-12 (p=0.010). Those with chronic diseases had significantly higher scores in the“Reassurance”subscale of CSS-12 and both the“Hypersensitivity and Worry”subscale and total score of HAI.