İlkokul 4. sınıf sosyal bilgiler dersinde dijital hikâye kullanımının akademik başarı, tutum ve kalıcılığa etkisi
The effect of using digital storytelling on academic achievement, attitude and retention in 4th grade primary school social studies classes
- Tez No: 993656
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilkokul 4. sınıf Sosyal Bilgiler dersi“İnsanlar, Yerler ve Çevreler”öğrenme alanında dijital hikâye kullanımının öğrencilerin akademik başarısı, derse yönelik tutumları ve öğrenilen bilgilerin kalıcılığı üzerindeki etkisini incelemektir. Bu araştırmanın çalışma grubunu, 2024-2025 eğitim-öğretim yılı içerisinde Kilis il merkezinde bulunan bir ilkokulun iki farklı şubesinde öğrenim gören dördüncü sınıf düzeyindeki toplam 80 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Amaçlı örnekleme yöntemiyle belirlenen gruplar arasından, biri deney grubu, diğeri kontrol grubu olmak üzere rastgele atama yapılmıştır. Deney grubunda Sosyal Bilgiler dersi“İnsanlar, Yerler ve Çevreler”öğrenme alanına yönelik olarak hazırlanan altı dijital hikâye aracılığıyla işlenirken, kontrol grubunda mevcut öğretim programına uygun şekilde öğretim sürdürülmüştür. Araştırmada veri toplama aracı olarak,“Akademik Başarı Testi”ve“İlkokul Sosyal Bilgiler Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Her iki grup öğrencisine uygulama öncesinde ön test, uygulama sonunda son test ve uygulamadan iki ay sonra kalıcılık testi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda, dijital hikâye kullanımının öğrencilerin akademik başarısı ve öğrenme kalıcılığı üzerinde istatistiksel olarak daha anlamlı olduğu tespit edilmiştir. Deney grubundaki öğrencilerin akademik başarı puanları, hem son test hem de ön test-son test karşılaştırmalarında kontrol grubuna göre istatistiksel olarak daha yüksek ortalamaya sahip olduğu görülmüştür. Ayrıca, deney grubunun kalıcılık testinde elde ettiği başarı düzeyinin de kontrol grubundan anlamlı düzeyde yüksek olduğu saptanmıştır; bu durum dijital hikâyelerin bilgilerin uzun vadeli öğrenilmesini desteklediğini ortaya koymaktadır. Öte yandan, dijital hikâye kullanımının öğrencilerin Sosyal Bilgiler dersine yönelik tutumları üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık yaratmadığı, ancak tüm öğrencilerin genel tutum puanlarında öğretim süreci boyunca olumlu bir artış gözlendiği belirlenmiştir. Bu sonuçlar, dijital hikâye temelli öğretim yönteminin akademik başarı ve öğrenme kalıcılığını artırmada etkili olduğunu, tutum değişiminde ise sınırlı bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of using digital storytelling in the“People, Places, and Environments”learning erea of the 4th grade primary school Social Studies course on students' academic achievement, attitudes toward the course, and retention of learned knowledge. The study group of the research consists of a total of 80 fourth-grade students from two classes studying at a primary school located in the city center of Kilis during the 2024–2025 academic year. A quasi-experimental design with pre-test and post-test control groups was used in the study. One of the groups determined through purposive sampling was assigned randomly as the experimental group, and the other as the control group. In the experimental group, the Social Studies course was conducted using six digital stories prepared for the“People, Places, and Environments”learning domain, while in the control group, instruction continued in accordance with the current curriculum. As data collection tools in the study,“Academic Achievement Test”and“Primary School Social Studies Attitude Scale”were used. Both groups were administered a pre-test before the intervention, a post-test immediately after, and a retention test two months later. As a result of the study, it was found that the use of digital stories had a statistically more significant effect on students' academic achievement and learning retention. It was observed that the academic achievement scores of the students in the experimental group were statistically higher on average than those of the control group, both in the post-test and in the comparison between the pre-test and post-test. Additionally, it was found that the level of achievement obtained by the experimental group in the retention test was significantly higher than that of the control group; this indicates that digital stories support the long-term learning of information. On the other hand, it was determined that the use of digital stories did not result in a statistically significant difference in students' attitudes toward the Social Studies course. However, a positive increase was observed in the overall attitude scores of all students throughout the instructional process. These findings indicate that the digital story-based teaching method is effective in enhancing academic achievement and learning retention, yet has limited effect on attitude change.