Kıbrıs köyü (Ankara) ve çevresinde etnobotanik araştırmalar
Ethnobotanical research in Kıbrıs village (Ankara) and its surroundings
- Tez No: 955700
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Botanik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Tez çalışmasında Ankara ili sınırları içinde yer alan Kıbrıs köyü ve çevresinde yaşayan yöre halkının sahip olduğu etnobotanik bilgilerin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Yapılan araştırma için gerekli bilgilere 50 kişi ile görüşülerek ulaşılmıştır. Bu araştırma esnasında yöre halkına yöneltilen sorular dahilinde yöre halkının alanda yetişen bitkileri yaşamları süresince hayatlarına ne şekilde yer verdikleri tespit edilmiştir. Elde edilen bitkilere göre 23 farklı familyaya ait olan 41 adet tür mevcuttur. Çalışmada 10 farklı bitki ile en fazla tür çeşidine sahip olan Rosaceae familyasıdır. 41 bitki türünden toplam kullanım sayısı incelendiğinde 18 adet besin, 8 adet tedavi amaçlı, 10 adet besin ve tedavi amaçlı, 3 adet besin ve diğerleri ve 2 adet tedavi amaçlı ve diğerleri şeklindedir. Bitkilerin kullanım amacına göre yöre halkının büyük çoğunluğu bitkileri besin şeklinde tüketmektedir. Ekonomik koşullar ve çevre koşulları yöre halkının bitkileri yaşamlarında en çok besin kaynağı olarak tercih etmesinin sebebi olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is a research that contributes to the collection of the documentation of ethnobotanical knowledge held by local people living in and around the Kıbrıs village within the borders of Ankara province. The necessary information for the research was obtained by interviewing 50 people. The study revealed how local people have integrated local plants into their daily lives, based on the questions. According to the results obtained, there are 41 species belonging to 23 different families. The Rosaceae family has the most species variety with 10 different plants in the study. When the total number of uses of 41 plant species identified as a result of the research was examined, 18 were for food, 8 for treatment purposes, 10 for food and treatment purposes, 3 for food and others, and 2 for treatment purposes and others. Based on the intended use of the plants, the vast majority of local people prefer to consume plants as food. It is thought that economic and environmental conditions may be the reason why local people prefer plants primarily as a food source in their lives.