Ankara yöresindeki bazı agrega ocaklarının alkali silika reaktivitesi açısından incelenmesi
Study of some aggregate mine in the region of Ankara based on alkali silica reactivities
  1. Tez No: 155959
  2. Yazar: MUSTAFA ÇULLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. METİN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, İnşaat Mühendisliği, Technical Education, Civil Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ANKARA YÖRESİNDEKİ BAZI AGREGA OCAKLARININ ALKALİ SİLİKA REAKTlVİTESİ AÇISINDAN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Mustafa ÇULLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2004 ÖZET Bu araştırmanın amacı; Ankara yöresinde bazı agrega ocaklarının alkali sülka reaktivitesînî belirlemektir.Beton üretimi için büyük ölçüde agrega temin edilen Kıbrıs köyü, Hasanoğlan, Kazan, Çeltikçi, Kızılırmak ve Yenikent bölgelerindeki agrega ocaklarından örnekler alınmıştır. Her agrega ocağı için 25x25x285 mm. boyutlarında 10'ar adet harç çubukları hazırlanmıştır. Agrega örnekleri üzerinde kimyasal analizler yapılmıştır. Harç çubukları üzerinde, Hızlandırılmış harç çubuğu ve uzun süreli harç çubuğu deneyleri yapılmıştır. Sonuç olarak, Kıbrıs köyü ve Hasanoğlan ocaklarına ait agrega örneklerinde ASR'den kaynaklanan bir genleşme görülmemiş; Kazan, Çeltikçi, Kızılırmak ve Yenikent ocaklarına ait agrega örneklerinde genleşmeler belirlenmiştir. Kazan, Çeltikçi, Kızılırmak ve Yenikent agregalarının genleşme miktarının % 0,1 'lik genleşme sınırının altında olması nedeniyle üzerinde inceleme yapılan Kıbrıs köyü, Hasanoğlan, Kazan, Çeltikçi, Kızılırmak ve Yenikent ocakları agregalarının ASR açısından uygun olduğu belirlenmiştir. Bilim Kodu : 2251101 Anahtar Kelimeler : Alkali silika reaksiyonu, agrega, harç çubuğu Sayfa Adedi : 71 Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Metin ARSLÂN
Özet (Çeviri)
11 STUDY OF SOME AGGREGATE MINE IN THE REGION OF ANKARA BASED ON ALKALI SILICA REACTIVITIES (M.Sc. Thesis) Mustafa ÇULLU GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2004 ABSTRACT This study aims to determine the alkali silica raectivity of some aggregate mine in the Ankara region. Samples were collected from the aggregate mine, Kıbrıs köyü, Hasanoğian, Kazan, Çeltikçi, Kızılırmak and Yenikent which provide a significant amount of aggregate for concrete production. 10 mortar bars of 25x25x285 mm were made for each aggregate mine. Chemical analyses were carried out on the aggregate samples, followed by accelerated mortar bar and long-term mortar bar experiments on the mortar bars. The aggregate samples taken from the mine in Kıbrıs köyü and Hasanoğian showed no ÂSR- related expansion as a result where as those taken from Kazan, Çeltikçi, Kızılırmak and Yenikent did show some expansion with the expansion amount below the 0.1% limit in Kazan, Çeltikçi, Kızılırmak and Yenikent, all of the six areas studied have found suitable in terms ofASR. Science Code Keywords Page Number Adviser 2251101 Alkali silica reaction, aggregate, mortar bar 71 Prof.Dr. Metin ARSLAN