Elit genç erkek yüzücülerde squat sıçrama yüksekliği ile grab start çıkış performansı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between squat jump height and grab start performance in elite young male swimmers
  1. Tez No: 543544
  2. Yazar: METE MENGÜTAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM TURGAY TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmanın amacı elit genç erkek yüzücülerde squat sıçrama yüksekliği ile grab start çıkış performansı arasındaki ilişki incelenerek sporcuya sıçrama yüksekliğini arttırıcı çalışmalar yaptırarak, depar çıkış performansını arttırıp müsabakalarda daha iyi sonuç almasını hedeflemektedir. Çalışmaya Fenerbahçe Spor Kulübünde lisanslı yüzücü olan, yaş ortalaması 15,50 ± 0,71 yıl, boy ortalaması 180,20 ± 3,61 cm, ağırlık ortalaması 69,67 ± 6,29 kg 15 erkek sporcu katılmıştır. Katılan sporcuların kendi yaş gruplarında Türkiye Yüzme Şampiyonaları'na katılan ve derece alan sporculardan seçilmesine özen gösterilmiştir. Çalışma, Fenerbahçe Spor Kulübü Yüzme Şubesi yüzme havuzunda (25m) gerçekleşmiştir. Ölçümler sporcuların performans verimliliklerinin en üst düzey olduğu haftada Türkiye Şampiyonasının hemen ardından yapılmıştır ve iki gün sürmüştür. Önce sporcuların boy ve ağırlık ölçümleri Bosch lazermetre ve Techfit TF 1052 Dijital Kare Cam Baskül Terazi ile kayıt altına alınmıştır. Iphone 6s akıllı telefonu içerisine yüklenmiş My Jump 2 uygulaması ile her bir sporcuya squat sıçrama yapmaları istenmiş ve sıçrama yüksekliği kayıt altına alınmıştır. Sonrasında sporcunun depar çıkış ve 15 m sprint mesafesini görecek şekilde GoPro Hero 3+ kamera yerleştirip her bir sporcunun depar çıkışı yaparak 15 m sprint serbest yüzmesi istenmiştir. Bu kayıt üzerinden start anından, ellerin suya giriş anına kadar olan mesafe GoPro Hero 3+ aksiyon kamerası ile çekilmiştir. Elde edilen videoların Kinovea video analiz programına aktarılarak X ve Z Ekseninde vektörel ortalamaları hesaplanmıştır. Kinovea video analiz programı ile bu mesafeyi kat ettiği süre de kayıt altına alınmıştır. Toplanan veriler SPSS 16,0 programında değerlendirilmek için Spearman korelasyon analizi yapılmıştır (P < 0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between squat jump height and grab start performance in elite young male swimmers by increasing the height of the jump and increasing the start performance and aiming to get better results in the competitions. The study group has average age 15.50 ± 0.71 years, the average height 180.20 ± 3.61 cm, average weight 69.67 ± 6.29 kg of 15 male swimmers. The swimmers participating in the Turkey Swimming Championships swimmers in their age group and degree of attention has been given to the selected area. The study was carried out in the swimming pool of Fenerbahce Sports Club (25m). The study was made immediately after the athletes Turkey Championship week is the highest level of performance efficiency and lasted two days. First, the height and weight measurements of the swimmers were recorded with Bosch Laser Meter and Techfit TF 1052 Digital Square Glass Scale. With My Jump 2 application installed on the Iphone 6s smartphone, each swimmer was asked to make a squat vertical jump and the jump height was recorded. After that, the we placed a GoPro Hero 3+ camera to see the start distance and time. From this recording, the distance and time from the start to the moment of hands entering the water was calculated with the Kinovea video analysis program. From the videos taken with the GoPro Hero 3+ action camera, distances and time measured in the X and Z Axis, and the vector average was calculated. The data were analyzed by using SPSS 16.0 program and the relationship between squat jump and grab start performance was investigated.