Lalapaşa (Edirne) ilçesinin florasının tespiti
Determination of the flora of Lalapaşa (Edirne/Turkey) district
  1. Tez No: 955727
  2. Yazar: AKIN ERDOĞDU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECMETTİN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 429
Özet
Edirne ili Lalapaşa ilçesi sınırları içinde yer alan bölgenin florasının tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Araştırma alanı, Edirne ilinin en kuzey kısmını ve Bulgaristan sınırını kaplamakta, bölgenin en iyi gelişmiş meşe ormanlarına sahip olmakla birlikte büyük bir kısmı Antropojen step karakterindedir. Ayrıca alan bazı bölümlerinin kalker anakayası olması ve bölgenin yükseltisi, alanda yaygın olmamakla birlikte maden ocakları ve RES sahası olarak cazibe merkezi haline getirmektedir. Bu bölgede yapılan floristik çalışmalar oldukça azdır. Yapılacak olan bu çalışmada, belirlenecek olan çalışma alanlarına, 2 yıl içerisinde, ayda en az bir kez olacak şekilde arazi çalışmaları yapılacaktır. Böylece bölgede bulunan bitkilerin toplanarak teşhis edilmesi ve alanın florasının tespiti ve floristik analizinin yapılması planlanmaktadır. Yapılacak bu çalışma ile alanda bulunan türlerin listesi, yayılış alanları, fitocoğrafik elemanları, bitkilerin yerel isimleri ve yöre halkı tarafından kullanışları, endemik ve nadir türler ve bu türler üzerindeki tehditlerin ortaya konulması amaçlanmaktadır. Ayrıca arazi gözlemlerine dayanarak alanın vejetasyon tipleri belirlenecek ve önemli habitatların sınırları belirlenecektir.
Özet (Çeviri)
It is aimed to determine the flora of the region located within the borders of Lalapaşa district of Edirne province. The research area covers the northernmost part of Edirne province and the Bulgarian border, has the best developed oak forests in the region, but most of it is in the anthropogenic steppe character. In addition, the fact that some parts of the area are limestone bedrock and the elevation of the region makes it a center of attraction as mines and WPP area, although it is not common in the area. Floristic studies in this region are very few. In this study, field studies will be carried out at least once a month in the working areas to be determined within 2 years. Thus, it is planned to collect and identify the plants in the region, to determine the flora of the area and to make a floristic analysis. With this study, it is aimed to reveal the list of species found in the area, their distribution areas, phytogeographical elements, local names of plants and their use by local people, endemic and rare species and threats on these species. In addition, vegetation types of the area will be determined based on field observations and the boundaries of important habitats will be determined.