Uludağ buzul gölleri ekolojik kalitesinin SÇD doğrultusunda makroomurgasız çeşitliliği ve multimetrik indekslerle değerlendirilmesi
Evaluation of the ecological quality of uludağ glacial lakes with macroinvertebrate diversity and multimetric indices in line with WFD
- Tez No: 955740
- Danışmanlar: PROF. DR. NAİME ARSLAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ MERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Uludağ Buzul Gölleri Ekolojik Kalitesinin Su Çerçeve Direktifi doğrultusunda makroomurgasız çeşitliliğinin ve multimetrik indekslerle değerlendirilmesi amacıyla Ekim 2023 ve Ağustos 2024 tarihleri arasında Buzlu, Karagöl ve Kilimli Gölü'nden zoobentik örnekler toplanmış ve bazı çevresel parametreler de (pH, sıcaklık, çözünmüş oksijen, ORP) in situ olarak ölçülmüştür. Araştırma sonucunda üç buzul gölün zoobentozundan toplam 35 takson tespit edilmiştir. Göllerin zoobentik komunite yapısında genellikle Gastropoda, Oligochaeta, Chironomidae ve Coleoptera bireylerinin dominant olduğu (Kilimli Göl'ünde %51,91 Chironomidae, %34,86 Oligochaeta, %9,23 Gastropoda; Karagöl'de %86,86 Chironomidae, %11,68 Coleoptera ve Buzlu Gölü'nde ise %61,16 Oligochaeta, %37,46 Chironomidae) tespit edilmiştir. Kilimli Gölünün dominant taksonları sırayla % 45,59 Aulodrilus pluriseta (Clitellata), %33,26 Tanytarsus sp., 28,52 Chironomus dorsalis (Chironomidae); Karagöl'ün dominant taksonları %62,69 Procladius (Holotanypus) sp., %52,25 Macropelopia nebulosa (Chironomidae), %14,39 Boreonectes griseostriatus (Coleptera); Buzlu Gölü'nün dominant taksonları ise %76,64 Aulodrilus pluriseta (Clitellata), %53,98 Procladius (Holotanypus) sp. ve %10,4 Micropsectra junci (Chironomidae) olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of assessing the ecological quality of Uludağ glacial lakes in accordance with the Water Framework Directive, zoobenthic samples were collected from Buzlu, Karagöl, and Kilimli lakes between October 2023 and August 2024. In addition, several environmental parameters (pH, temperature, dissolved oxygen, and ORP) were measured in situ. A total of 35 taxa were identified from the zoobenthos of the three glacial lakes. The zoobenthic community structures of the lakes were generally dominated by individuals belonging to Gastropoda, Oligochaeta, Chironomidae, and Coleoptera. Specifically, in Kilimli Lake, the dominant groups were Chironomidae (51.91%), Oligochaeta (34.86%), and Gastropoda (9.23%); in Karagöl, Chironomidae (86.86%) and Coleoptera (11.68%); and in Buzlu Lake, Oligochaeta (61.16%) and Chironomidae (37.46%). The dominant taxa in Kilimli Lake were Aulodrilus pluriseta (Clitellata) (45.59%), Tanytarsus sp. (33.26%), and Chironomus dorsalis (28.52%). In Karagöl, the dominant taxa were Procladius (Holotanypus) sp. (62.69%), Macropelopia nebulosa (52.25%) (Chironomidae), and Boreonectes griseostriatus (Coleoptera) (14.39%). In Buzlu Lake, the dominant taxa were Aulodrilus pluriseta (Clitellata) (76.64%), Procladius (Holotanypus) sp. (53.98%), and Micropsectra junci (Chironomidae) (10.4%).