19. yüzyılın ilk yarısında İzmir'de nüfus, göç ve sosyoekonomik etkileri
Population, migration and socioeconomic effects in İzmir in the first half of the 19th century
- Tez No: 955765
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OLCAY PULLUKÇUOĞLU YAPUCU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Demografi, Sosyoloji, Tarih, Demography, Sociology, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
19. yüzyılın ilk yarısı, dünya tarihinde olduğu gibi Osmanlı İmparatorluğu'nda da derin etkiler bırakan önemli olayların yaşandığı bir dönemdir. Sanayi Devrimi'nin getirdiği ekonomik dönüşüm ve Fransız İhtilali'nin yaydığı milliyetçilik fikirleri, Osmanlı toplumunda hem yapısal hem de sosyal büyük değişimlere neden olmuştur. Bu dönemde Osmanlı toprakları, Avrupa'nın sanayi ürünleri ve sermaye yatırımları için önemli bir pazar haline gelirken, milliyetçilik akımı, imparatorluğun çok kültürlü millet sistemini sarsmış ve toplumsal dengeleri değiştirmiştir. İzmir, stratejik coğrafi konumu ve çok kültürlü yapısıyla bu dönüşümlerin en yoğun hissedildiği şehirlerden biri olmuştur. Şehir, bir yandan yabancı sermaye yatırımlarıyla ekonomik olarak büyürken, diğer yandan milliyetçilik akımının getirdiği sosyal gerilimlerle mücadele etmek zorunda kalmıştır. Bu süreçte, göç hareketliliği ve artan nüfus çeşitliliği, İzmir'in sosyal, ekonomik ve demografik yapısını yeniden şekillendirmiştir. Şehrin bu değişim sürecini anlamak için 19. yüzyılın ilk yarısında yaşanan göçlerin etkileri, nüfus yapısındaki değişimler ve bu faktörlerin şehre yansımaları detaylı bir şekilde incelenmelidir. Bu çalışma, İzmir'in tarihsel önemini, nüfus bileşenlerini ve göç hareketlerinin şehre olan olumlu ve olumsuz etkilerini analiz ederek, 19. yüzyılın ikinci yarısında Osmanlı İmparatorluğu'nun en önemli kentlerinden biri haline gelen İzmir'in gelişim sürecine ışık tutmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The first half of the 19th century was a transformative period marked by significant events that left a profound impact on both global and Ottoman history. The economic transformations brought by the Industrial Revolution and the rise of nationalist ideologies inspired by the French Revolution caused structural and social upheavals within the Ottoman Empire. While the empire became a crucial market for Europe's industrial goods and investments, the wave of nationalism disrupted its multicultural millet system, altering the social balance. İzmir emerged as one of the cities most affected by these transformations, owing to its strategic location and cosmopolitan character. On the one hand, the city experienced economic growth driven by increasing foreign investments; on the other, it faced social tensions stemming from nationalist movements. During this period, migration flows and a diversifying population reshaped İzmir's social, economic, and demographic dynamics. To fully understand this transformation, it is essential to examine the effects of migration, demographic shifts, and their broader implications for the city. This study aims to analyse İzmir's historical significance, its population structure, and the positive and negative effects of migration on the city, thereby shedding light on the developmental process that transformed İzmir into one of the Ottoman Empire's most important cities by the second half of the 19th century.