Öğretim elemanlarının bakış açısıyla özerkliği anlamak: Eğitim Fakültesi örneği
Understanding autonomy from the perspective of faculty members: The case of Faculty of Education
  1. Tez No: 955774
  2. Yazar: EDA KARABACAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLRUBA KÜRÜM YAPICIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 322
Özet
Bu araştırmanın amacı eğitim fakültesi öğretim elemanlarının deneyimleri doğrultusunda öğretim elemanı özerkliğini derinlemesine betimlemek ve açıklamaktır. Karma yöntem açıklayıcı desen ile yürütülen araştırmanın katılımcıları Yükseköğretim Kurulu'nun 2020 yılında Eğitim Fakültelerine yetki devrinde bulunmasının ardından kendi programını geliştirerek uygulamaya başlamış 14 eğitim fakültesinde görevli öğretim elemanlarıdır. Araştırmanın verileri, anket aracılığıyla 320 öğretim elemanından ve yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla 35 öğretim elemanından toplanmıştır. Nicel veriler betimsel istatistik analiziyle, nitel veriler tematik analizle çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda, öğretim elemanlarının yönetsel süreçlere katılım, mesleki gelişim ve program açısından genel olarak özerk oldukları belirlenmiştir. Öğretim elemanlarının özerkliğini etkileyen temel etmenlerin kurum kültürü, mesleki yetkinlik, yasal çerçeveler, ekonomik koşullar, eğitim ortamı özellikleri ve toplumsal yapı olduğu belirlenmiştir. Öğretim elemanı özerkliğinin; öğretim elemanlarının mesleki sorumlulukları çerçevesinde kararlarını özgür bir şekilde alabilmesi ve uygulayabilmesi olarak anlamlandırıldığı ortaya çıkmıştır. Öğretim elemanı özerkliğinin; yönetsel süreçlere katılma, mesleki gelişim, öğretim ve araştırma süreçlerinde özgür olmak, mesleki yeterliklere sahip olmak, ifade özgürlüğüne sahip olmak ve sorumluluk olarak anlamlandırıldığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to describe and explain autonomy of faculty members in depth based on the experiences of academic staff working in faculties of education. An explanatory sequential mixed method was employed in the research. The participants were the academic staff at 14 faculties of education that developed and implemented their own curriculum following the Turkish Council of Higher Education' (YÖK) delegation of authority to education faculties in 2020. The data were collected from 320 faculty members through a survey and 35 faculty members via semi-structured interviews. Quantitative data were analyzed using descriptive statistics, and qualitative data were analyzed through thematic analysis. The findings show that the faculty members have a general sense of autonomy in terms of administrative participation, professional development, and curriculum. The key factors affecting autonomy were identified as institutional culture, professional competence, legal frameworks, economic conditions, characteristics of the educational environment, and social structure. Faculty member autonomy is defined as the ability of academic staff to make and implement their own decisions freely within the scope of their professional responsibilities. Faculty member autonomy is understood as having freedom in administrative processes, professional development, teaching and research, having professional competencies, having freedom of expression and responsibility.