Demir eksikliği olan hastalarda IV demir tedavisinin EKG parametrelerine etkisi
Effect of IV iron treatment on ECG parameters in patients with iron deficiency
- Tez No: 955818
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ENGİNYURT, PROF. DR. AHMET KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Demir eksikliği anemi (DEA) tanısı ile intravenöz (iv) demir tedavi endikasyonu konulan erişkin hastalarda, iv demir tedavisinin Elektrokardiyografi (EKG) parametreleri üzerine etkisini değerlendirmek amaçlanmıştı. Gereç ve Yöntem: 5 Kasım 2023 - 15 Mart 2024 tarihleri arasında Sağlık Bakanlığı Ordu Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi dahiliye ve aile hekimliği polikliniklerinde DEA tanısı alan, IV demir tedavisi endikasyonu konulan 18 yaş ve üzeri bireyler dahil edilmiştir. Kalp yetmezliği, dal bloğu, atrial fibrilasyonu olan, anti-aritmik tedavi alan, aktif enfeksiyonu olup antimikrobiyal ilaç kullanan, psikiyatrik tedavi alan, çalışmaya katılmayı kabul etmeyen ve 18 yaşın altında olan hastalar çalışma dışı bırakılmıştır. Hastaların yaş, cinsiyet, boy, kilo ve özgeçmiş, biyokimya, hemogram, EKG sonuçları kaydedilmiştir. Bir ay sonra anemi açısından poliklinik kontrolüne çağrılan hastaların EKG'leri ve kan tetkikleri tekrar kaydedilmiştir. Bulgular: DEA grubunda P disperisyonu kontrol grubuna göre anlamlı derecede daha düşük olduğu saptanmıştır (p=0,003). R uzunluğu (p=0,005), R/S oranı (p=0,017) DEA grubunda daha yüksek bulundu. Tedavi öncesi ve tedavi sonrası R dalgası, S dalgası ve R/S oranı değerlendirilmesinde bir fark bulunamadı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim was to evaluate the effect of IV iron treatment on Electrocardiography (ECG) parameters in adult patients diagnosed with iron deficiency anemia (IDA) and indicated for intravenous (IV) iron treatment. Materials and Methods: Individuals aged 18 years and over who were diagnosed with IDA and indicated for IV iron therapy in the internal medicine and family medicine outpatient clinics of the Ordu University Education and Research Hospital of the Ministry of Health between November 5, 2023 and March 15, 2024 were included. Patients with heart failure, bundle branch block, atrial fibrillation, those receiving antiarrhythmic treatment, those receiving antimicrobial medication with active infection, those receiving psychiatric treatment, those who did not agree to participate in the study and those under the age of 18 were excluded from the study. The patients' age, gender, height, weight and CV, biochemistry, hemogram and ECG results were recorded. The ECGs and blood tests of the patients who were called for anemia check-up at the outpatient clinic one month later were recorded again. Results: P dispersion was found to be significantly lower in the IDA group than in the control group (p=0.003). R length (p=0.005) and R/S ratio (p=0.017) were found to be higher in the IDA group. No difference was found in the evaluation of R wave, S wave and R/S ratio before and after treatment.