Demir eksikliği olan düşük ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetersizliği hastalarında intravenöz ferrik karboksimaltoz tedavisinin ekokardiyografik diyastolik parametrelere etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of intravenous ferric carboxymaltose therapy on echocardiographic diastolic parameters in patients with heart failure with reduced ejection fraction and iron deficiency
- Tez No: 1006751
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN BİRDAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırmamızda düşük ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetersizliği (DEF-KY) ve demir eksikliği olan hastalarda, intravenöz (iv) ferrik karboksimaltoz (FKM) tedavisinden önce ve sonra yapılan transtorasik ekokardiyografi (TTE) ile diyastolik parametrelerde iyileşme olup olmadığının değerlendirilmesi amaçlanmaktadır.Prospektif olarak tasarlanan bu çalışmada 2024-2025 yılları arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Kliniğinde DEF-KY ve demir eksikliği olan 50 hasta dahil edilmiştir. TTE'de sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu (SVEF) ≤%40, Ferritin <100 mcg/L olan veya Ferritin 100-299 mcg/L arasında iken transferrin satürasyonu <%20 olan ve hemoglobin (Hgb) <15 gr/dL olan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. SVEF >%40, Hgb >15 gr/dL veya <7 gr/dL olan, New York Kalp Cemiyeti Fonksiyonel Sınıf (NYHA) 4 olan ve entübe olarak takip edilen hastalar çalışma dışı bırakılmıştır. Dahil edilme kriterlerine uygun hastalara FKM tedavisi öncesinde TTE yapılarak sistolik ve diyastolik parametreler değerlendirilmiş olup, intravenöz FKM tedavisinden 6 hafta sonra tedavi öncesi değerlendirilen parametrelerde iyileşme olup olmadığı TTE ile tekrar değerlendirilmiştir. FKM tedavisi 1000 mg infüzyon (250 ml %0,9 NaCl ile sulandırılıp 15-30 dakikalık infüzyon şeklinde) olarak verilmiştir. Hastanın Hgb değeri >14-<15 gr/dl ise sadece 500 mg infüzyon tedavisi verilmiştir.Bu çalışmada demir eksikliği bulunan DEF-KY hastalarına iv FKM tedavisi uygulanmış ve tedavi sonrası ferritin düzeyinde anlamlı artış (p<0.001), Hgb düzeyinde yükselme (p=0.021) ve brain natriüretik peptit düzeyinde azalma eğilimi (p=0.331) gözlenmiştir. TTE'de sol ventrikül global longitudinal strain değerinde anlamlı iyileşme (p<0.001), mitral kapak E/e′ oranında düşüş (p<0.001), mitral te lateral e′, septal e′ ve ortalama e′ hızlarında artış (tüm p<0.001) saptanmıştır. Diyastolik fonksiyon göstergelerinden mitral E dalgası deselerasyon zamanı (p=0.002) ve izovolümetrik relaksasyon zamanı (p=0.151) tedavi sonrası değişmiş; mitral E dalgası deselerasyon zamanında anlamlı kısalma izlenmiştir. Sağ ventrikül fonksiyonlarında triküspit düzlem sistolik ekskursiyon (TAPSE) (p<0.001) ve triküspit S' dalgasında (p<0.001) anlamlı artış, sistolik pulmoner arter basıncında (SPAB) belirgin azalma (p<0.001) elde edilmiştir. Ejeksiyon fraksiyonu anlamlı düzeyde değişmemekle birlikte (p=0.064), diyastolik parametrelerdeki düzelmeler FKM tedavisinin erken dönemde kardiyak fonksiyon üzerinde olumlu etkiler oluşturduğunu göstermiştir.Bu çalışma, demir eksikliği bulunan DEF-KY hastalarında iv FKM tedavisinin kısa dönemde hematolojik, biyokimyasal ve kardiyak fonksiyonlarda belirgin iyileşme sağladığını göstermiştir. Tedavi sonrası ferritin ve Hgb düzeylerinde anlamlı artış, brain natriüretik peptit düzeylerinde azalma ve sol ventrikül global longitudinal strain, mitral kapak E/e′ oranı, mitral lateral, septal ve ortalama e′ hızları ile TAPSE gibi ekokardiyografik parametrelerde anlamlı düzelme elde edilmiştir. Ejeksiyon fraksiyonunda anlamlı değişiklik izlenmemekle birlikte, strain ve diyastolik parametrelerdeki hızlı toparlanma, tedavinin miyokardiyal fonksiyonları erken dönemde olumlu etkilediğini desteklemektedir. FKM tedavisinin kısa dönemde güvenli ve etkili bir tedavi seçeneği olduğu görülmüş olup, uzun dönem sonuçların değerlendirilmesi için daha geniş ve uzun süreli çalışmalara ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Our study aimed to evaluate whether there is an improvement in diastolic parameters assessed by transthoracic echocardiography before and after intravenous ferric carboxymaltose therapy in patients with heart failure with reduced ejection fraction and iron deficiency.In this prospectively designed study, 50 patients with heart failure with reduced ejection fraction and iron deficiency who were followed in the Cardiology Clinic of Atatürk University Faculty of Medicine Research Hospital between 2024 and 2025 were included. Patients with a left ventricular ejection fraction ≤ 40%, ferritin <100 μg/L, or ferritin between 100 and 299 μg/L with transferrin saturation <20%, and hemoglobin <15 g/dL were included in the study. Patients with left ventricular ejection fraction >40%, hemoglobin >15 g/dL or <7 g/dL, New York Heart Association (NYHA) functional class IV, and those who were followed while intubated were excluded.In patients who met the inclusion criteria, systolic and diastolic parameters were evaluated by transthoracic echocardiography before ferric carboxymaltose(FCM) therapy, and whether there was an improvement in the parameters evaluated before treatment was reassessed by transthoracic echocardiography 6 weeks after intravenous ferric carboxymaltose therapy. Ferric carboxymaltose therapy was administered as a 1000 mg infusion diluted in 250 mL of 0.9% NaCl and infused over 15–30 minutes. If the patient's level was hemoglobin >14 and <15 g/dL, only a 500 mg infusion therapy was administered.In this study, intravenous ferric carboxymaltose (FCM) therapy was administered to patients with HFrEF and iron deficiency. After treatment, a significant increase in ferritin levels (p < 0.001), an increase in hemoglobin levels (p = 0.021), and a trend toward a decrease in brain natriuretic peptide levels (p = 0.331) were observed. On transthoracic echocardiography, a significant improvement in left ventricular global longitudinal strain (p < 0.001), a reduction in the mitral E/e′ ratio (p < 0.001), and increases in lateral, septal, and mean mitral annular e′ velocities (all p < 0.001) were detected. Among diastolic function parameters, mitral E-wave deceleration time (p = 0.002) and isovolumetric relaxation time (p = 0.151) changed after treatment, with a significant shortening observed in mitral E-wave deceleration time. Regarding right ventricular function, significant increases were noted in tricuspid annular plane systolic excursion (TAPSE) (p < 0.001) and tricuspid S′ velocity (p < 0.001), along with a marked decrease in systolic pulmonary artery pressure (SPAP) (p < 0.001). Although left ventricular ejection fraction did not change significantly (p = 0.064), the improvements in diastolic parameters indicate that FCM therapy exerts favorable early effects on cardiac function.This study demonstrated that short-term intravenous ferric carboxymaltose (FCM) therapy provides significant improvements in hematological, biochemical, and cardiac functional parameters in patients with HFrEF and iron deficiency. After treatment, significant increases in ferritin and hemoglobin levels, a reduction in brain natriuretic peptide levels, and significant improvements in echocardiographic parameters—such as left ventricular global longitudinal strain, mitral E/e′ ratio, lateral, septal, and mean mitral annular e′ velocities, and tricuspid annular plane systolic excursion (TAPSE)—were observed. Although no significant change was noted in left ventricular ejection fraction, the rapid recovery observed in strain and diastolic parameters supports the early favorable effects of FCM therapy on myocardial function. Short-term FCM therapy was found to be a safe and effective treatment option; however, larger studies with longer follow-up are required to evaluate long-term outcomes.