Gastronomi alanında yeni ürün geliştirme sürecine yönelik model önerisi
A proposed model for the new product development process in gastronomy
- Tez No: 955879
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ZENCİR ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Bu araştırmada, eylem araştırması yöntemi esas alınarak yaratıcı, kültürel, duyusal ve yerel unsurları içeren gastronomi alanına özgü yeni ürün geliştirme modelinin tasarlanması amaçlanmıştır. Alandaki ürün geliştirme uygulamalarının çoğunlukla bireysel yaratıcılığa ve içgüdüye dayalı olması, bu sürece bilimsel ve izlenebilir bir yapı kazandırma gerekliliğini ortaya koymuştur. Nitel araştırma desenlerinden eylem araştırması yöntemiyle yapılandırılan çalışmada, literatür taraması, alan uzmanlarıyla yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler ve profesyonel mutfakta gerçekleştirilen katılımcı gözlemlerden elde edilen veriler analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda geliştirilen COOKFLOW modeli, dokuz haftalık uygulama planıyla kullanıcı deneiymine sunulmuş; süreç sonunda dört temel ve on bir alt aşamadan oluşan yaratıcı ve esnek bir sistematik olarak tanımlanmıştır. Modelin uygulanabilirliğini değerlendirmek amacıyla Referans ve Uygulama gruplarıyla çalışmalar yürütülmüş, süreç“Model Değerlendirme Rubriği”aracılığıyla analiz edilmiştir. Mikro ve makro düzeyde yapılan analizler, COOKFLOW modelinin bilimsel temelli, sistematik ve yaratıcı düşünceyi destekleyen bir yapı sunduğunu ortaya koymuştur. SCAMPER tekniğiyle güçlendirilen modelin özellikle fikir üretimi, ekip içi iş birliği ve yaratıcı karar alma alanlarında etkili olduğu gözlemlenmiştir. Bulgular doğrultusunda, gastronomide ürün geliştirme süreçlerine yönelik özgün ve uygulanabilir bir yaklaşım olarak COOKFLOW modeli önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to design a new product development model specific to the field of gastronomy that incorporates creative, cultural, sensory, and local elements, based on the action research method. Considering that product development practices in gastronomy are often driven by individual creativity and intuition, the study seeks to introduce a scientific and traceable structure to the process. Employing an action research design, the study is based on a multi-phase methodology including an extensive literature review, semi-structured interviews with field experts, and participant observation in a professional kitchen setting. Based on the findings, the COOKFLOW model was developed and implemented through a nine-week action plan to assess user experience. As a result, the model was defined as a creative and flexible system consisting of four main stages and eleven sub-stages. To evaluate the model's applicability, studies were conducted with both Reference and Implementation groups, and the process was analyzed using a“Model Evaluation Rubric.”Micro and macro-level analyses revealed that the COOKFLOW model is grounded in scientific principles, systematically structured, and supportive of creative thinking. Strengthened by the SCAMPER technique, the model was found to make meaningful contributions particularly in idea generation, intra-team collaboration, and creative decision-making. As a result of the critical analysis of literature, interview and observation findings, and practice-based data, COOKFLOW is proposed as an original and applicable model offering a systematic approach to product development in gastronomy.